כאבי עיניים

כאבי עיניים
ד“ר הדס קליש - היחידה לנוירו-אופתלמולוגיה, המרכז הרפואי רבין, פתח תקווה


כאבי עיניים הם תלונה שכיחה המייצגת מצבים רבים, חלקם נובעים ממחלה וחלקם אינם כאלה. בדיקה אצל רופא עיניים חיונית לאיתור מחלות עיניות או מצבים שאינם מחלה, אך יכולים לגרום לכאבי עיניים.
לכאבי עיניים גורמים שונים. דוגמאות לגורמים לכאבי עיניים, שיאותרו בבדיקת רופאי עיניים כוללות: כאבי עיניים מצורך במשקפיים או מאי התאמתם, יובש בעיניים, קושי במיקוד, פציעה בקרנית, גלאוקומה חריפה ודלקות בשכבות השונות של העין. אם נשללה מחלה עינית, עשוי הרופא להפנות את החולה לבירור נוירו-אופתלמולוגי לאיתור גורמים נדירים יותר, הגורמים לכאבי עיניים ללא מחלה בעין עצמה.
א. כאבי עיניים ממקור עיני
 כאבי עיניים מאי התאמת משקפיים או מצורך במשקפיים

 זה הכאב השכיח ביותר. אדם הזקוק לתיקון אופטי, בין שלקרוב ובין שלרחוק, עלול לסבול מכאבים אם אין הוא מרכיב את התיקון האופטי הדרוש לו (משקפיים או עדשות מגע). כאבים אלה מוחמרים לרוב מקריאה או לאחר התבוננות ממושכת, ועלולים להתפשט ולגרום לכאבי ראש.
 כאבים מיובש בעיניים
 יובש בעיניים הוא מצב שכיח מאוד, ומכאן גם הכאב שהיובש הוא הגורם לו. יובש שכיח יותר עם הגיל, יותר בנשים מבגברים, ויותר בחולים עם מחלות כרוניות או באנשים הנזקקים לתרופות שונות. לעתים קרובות יש מי שסוברים כי אם הם סובלים מדמעת (מחלת עיניים הגורמת לדמיעה מתמדת) אזי אינם יכולים לסבול מיובש. בעצם, במקרים רבים של יובש העין אין חסר במרכיב המימי של הדמעות, אך חסר המרכיב השומני. המרכיב השומני אחראי על האטת קצב האידוי של שכבת הדמעות המגנה על שטח פני העין. בהיעדר המרכיב השומני מייצרת העין עודף של נוזל הדמעות, דהיינו דמעת, אך בסתירה לתחושה הסובייקטיבית של עודף דמעות הבעיה הבסיסית היא עין יבשה בשל חוסר מרכיב הסיכה השומני.
 קושי במיקוד הוא שכיח מאוד וסיבותיו רבות. לאנשים רבים יש נטייה לחולשת מיקוד וייתכן שאף קיבלו בילדותם תרגול אצל אורטופטיסט/ית, אך בבגרותם “כושר המיקוד” נחלש שנית. אחרים מתחילים לסבול מחולשת מיקוד לאחר מחלה קשה או תאונה. חולשת המיקוד מלווה בפזילה לקרוב, אך לא תמיד חש החולה בכפל ראייה. הניסיון להתגבר על חולשת המיקוד ועל הפזילה גורם לעתים קרובות לכאב עיניים ולכאב באזור העין.
 

 כאבי עיניים מפציעה בקרנית
 פציעה בקרנית, ולו גם השריטה השטחית ביותר, עלולה לגרות לכאבים עזים. מרב המקרים הם חד-עיניים (אלא אם כן שתי העיניים נפצעו). לשריטות גורמים רבים וביניהם שריטה מציפורן, מענף של עץ, מעדשות מגע קשות ועוד. יש מי שסובלים “מתסמונת השריטה החוזרת” בקרנית. אנשים אלה עשויים לחוות שריטות חוזרות עם פתיחת העין בעת קימה משינה גם ללא פציעה חיצונית. תסמונת זו נובעת ממחלה במבנה פני שטח הקרנית.
 כאבי עיניים מדלקות בשכבות העין
 כאבי עיניים יכולים לנבוע מדלקות בשכבות העין השונות: דלקת הלחמית תלווה באודם, בהפרשה, בדמעות ובנפיחות. דלקת לובן העין יכולה לגרום לכאב עין חד מלווה באודם אזורי ממוקד. ללא הפרשה דלקת הקרנית גורמת לכאבים עזים, מלווה בטשטוש ראייה, קושי וכאב בהתבוננות באור, ובירידה בראייה.
 כאב מגלאוקומה חריפה סגורה - זוויתית
 התקף של גלאוקומה חריפה סגורה זוויתית גורם לכאב עז וקבוע בעין, מלווה בדמע, ללא הפרשה וטשטוש ראייה. זה מצב המחייב טיפול מהיר, הואיל ועליית הלחץ התוך עיני החדה עלולה לגרום לנזק לעצב הראייה ולירידה קבועה בראייה.
 כאבי עיניים מדלקת בעצב הראייה
 דלקת טיפוסית בעצב הראייה (Optic Neuritis) מלווה לרוב בכאב עמום שגובר בהנעת העין. לרוב, הכאב מקדים ירידה בחדות הראייה ובתפקוד של עצב הראייה. בדלקת כזו העין עצמה תקינה, אך עצב הראייה שמוליך את הראייה למוח, נפגע.
ב. כאבי עיניים ממקור לא עיני
 כאבי עיניים כחלק מכאב ראש בשל מתח
 מתח הוא הסיבה השכיחה ביותר לכאב ראש, וכאבי ראש עצמם הם תופעות שכיחה, שכמעט אין אדם שלא סובל מהם. לעתים קרובות שתי העיניים כואבות כחלק מכאב ראש. לרוב הכאב הוא דו-עיני (אם כי יכול להיות גם מרוכז סביב עין אחת) ובעל אופי של רגישות וכאב עמום מאחורי גלגל העיניים.
 כאב טריגמינלי נלווה לזיהום בהרפס זוסטר
 הרפס זוסטר הוא נגיף ממשפחת ההרפס הגורמת למחלת ההרפס בפה (פצעי חום) ולאבעבועות רוח. זיהום עיני בנגיף עלול לגרום לתסמונת כאב ממושכת גם זמן רב לאחר הזיהום הפעיל. הכאב יכול גם להקדים ביומיים-שלושה את הופעת השלפוחיות האופייניות למחלה, ובמקרה זה לא יימצאו כל מחלה או ממצא בעין, מכיוון שהזיהום טרם פרץ.
 כאב עיניים מסינוסיטיס
 כאב עיניים מסינוסיטיס (דלקת מערות הפנים) אינו שכיח, כפי שרבים חושבים, אך בהחלט ייתכן. דלקות בסינוסים הקדמיים והלסתיים לא גורמות בדרך כלל לכאבי עיניים, אולם דלקת במערות הפנים שמצדי גשר האף ומאחורי העיניים (הסינוס הספנוידלי) עלולה לגרום לכאב עמום מאחורי העין.
 כאב עיניים ופנים ממחלות שיניים וממחלות חניכיים
 אצל חולים לא מעטים, הסובלים מכאבי פנים ועיניים בלתי טיפוסיים, המקור הוא מחלות שיניים וחניכיים. הכאב נובע מזיהום עצם החניכיים באזור של שורש השן, בין שבשן קיימת ובין שבחלל שנותר לאחר עקירת שן. כאב זה חולף לאחר ניקוי וכריתה של העצם המזוהמת. אפשר לבדוק אם הכאב הממושך נובע מזיהום העצם באזור שורש השן על ידי הזרקת הרדמה מקומית לאזור: אם הכאב בפנים או בעיניים חולף, הרי שזהו המקור.
 נוירלגיה טריגמינלית
 בנוירלגיה טריגמינלית יש התקפי כאב עזים דמויי שוק חשמלי באזור הפנים שמעוצבב על ידי העצב החמישי, אחד מעצבי הגולגולת. הכאב קצר יחסית ומופיע לאחר גירוי פעוט, כגון: גילוח, דיבור וצחצוח שיניים. לעתים התקפי הכאב חולפים למשך ימים עד שנים, ומתחדשים בפתאומיות וללא סיבה ידועה.
 כאב ראש בצבר - Cluster Headache
 כאב ראש בצבר היא תסמונת הפוגעת בשכיחות יתר בגברים בגיל העמידה, והגורם לה אינו ברור די צורכו. בתסמונת זו מופיעים התקפים בני 180-15 דקות של כאבים עזים מאוד סביב עין אחת והחלק העליון של הפנים באותו הצד. לרוב מתלווים לכאב דמעת, אודם בלחמית, נזלת שקופה ותסמונת הורנר (צניחת עפעף קלה ואישון מכווץ). כל התסמינים המלווים מופיעים רק בצד של הכאב, ואילו העין השנייה נותרת לבנה, ומהנחיר השני אין נזלת.
 המיקרניה התקפי כרוני
 מתסמונת זו סובלות בעיקר נשים בגיל העמידה. מופיעים בה התקפים קצרים בני 10-5 דקות של כאבים עזים דוקרים סביב העין. ההתקפים חוזרים על עצמם פעמים רבות ביום, 100-5 התקפים ביום.

סיכום

אפשר לסכם ולומר כי לכאבי עיניים גורמים רבים. כדי לטפל בכאב דרוש תחילה לברר את מקורו, וזאת יש לעשות אצל רופא עיניים. אם המקור הוא מחלה בעין או צורך בתיקון משקפיים, אזי מטפלים בבעיה היסודית. אם לא נמצאה מחלה בעין שמסבירה את הכאבים, עשוי הרופא להפנות את החולה לייעוץ
נוירו-אופתלמולוגי ונוירולוגי. במסגרת בירור זה מכלול הסימנים שאותם מתאר החולה, מלווים בבדיקה המפורטת, עשויים להצביע על הסיבה למחלה, ולעתים יידרשו צילומים ובדיקות נוספות להשלמת הבירור.LeftSide