סיכום מתוך רשת רמב"ם - והפעם אישורים שונים ומשונים עליהם מתבקש רופא המשפחה לחתום

סיכום מתוך רשת רמב"ם - והפעם אישורים שונים ומשונים עליהם מתבקש רופא המשפחה לחתום
ד"ר שלמה וינקר - יו"ר רמב"ם - רשת המחקר ברפואת המשפחה


הפעם אעסוק בנושא לכאורה קצת פחות רציני, אבל נראה שהוא מטריד את כולנו. בתגובה לשאלה שהעליתי ברשת היו 22 תגובות. בשל כמות התגובות חשבתי שלמרות האזוטריות של הנושא שווה לסכם את הדיון בו ואת התגובות שנכתבו לגביו.
הדיון החל באישור רפואי שעליו התבקשתי לחתום. האישור נשלח לחתימתי ממרכז יום לקשיש. באישור זה אני מתבקש לאשר בחתימתי שהקשיש יכול להשתתף בפעילויות מגוונות הכוללות: הליכה, התעמלות כללית, פלדנקרייז, קבוצת אוסטאופורוזיס, קבוצת גב, קבוצת פרקינסון ועוד. באישור התבקשתי לפרט גם אם המטופל שלי יכול להשתתף בכל הפעילויות הנ"ל, אם הוא מוגבל לחלק מהן, מהי הקואורדינציה שלו, ואם יש קונטרה-אינדיקציות להשתתפות בפעילויות אלה. ניתנה לי גם האפשרות להעיר "הערות כלליות" ובסוף לעטר את המסמך בחתימה ובחותמת שלי.
בתגובה הועלו ברשת עוד דוגמאות של אישורים שעליהם נתבקשו חברי הרשת לחתום בשנים האחרונות, וגם עלו כמה היבטים עקרוניים.
להלן כמה דוגמאות:
1. חתימה לסטודנטים להוראה על בדיקת מיתרי הקול, צילום
חזה ושתן לכללית.
2. בדיקת שתן כללית לפני קניית משק במושב. מבירור שערכתי
עלה שייתכן שמדובר בשריד מהתקופה שבדקו כך שלמועמד אין קדחת שחור השתן.
3. טפסים מפורטים שרופאים מיחידות התנדבות בצבא
מוציאים, לא תמיד עם תיקוף כלשהו.
4. אישור לעירייה על כך שמטופלת הייתה צריכה לעשות
אמבטיה כל יום, ולכן חרגה ממכסת המים החודשית.
5. אימא לחוצה ביקשה אישור לצבא שהבן שלה זקוק ל-7
שעות שינה בלילה.
6. ומהעיר הגדולה: טרסג\נדר, שמקבל טיפול הורמונלי ועבר
הגדלת חזה, ביקש אישור לחברת האשראי שעליה לפנות אליו בלשון נקבה ולא בלשון זכר, כפי שמופיע בתעודת הזהות.
7. אישור לילדים שיכולים לצאת לטיול של החברה להגנת הטבע.
8. אישור להיות בקייטנה לחוסים במעון למפגרים.
9. אישור לביצוע אמבט של 33 מעלות בספא טיפולי.
10. אישור רפואי "שלא מהעולם הזה": אישה ביקשה אישור
לגבי מצבו הרפואי של בעלה שנפטר לפני חמש שנים. היא גילתה שעל סמך מצבו הרפואי לפני מותו, היא יכולה לקבל החזרי מס.
11. במועדון קשישים הסמוך למרפאת המושב?הקימו חדר
כושר לקשישים, וביקשו מרופא המשפחה לחתום על?אישורים לישישים (כך בלשונו של הרופא) על כשירותם לחדר הכושר. מתברר שהתוכנה חוסמת (למזלנו?) "אישור לחדר כושר" לבני שישים ומעלה. באותו מכון כושר דאגו להביא רופא ספורט, שחתם לכולם על אישורים.
ובלי פזילה לעבר הרחוק אי אפשר: מספר אחד החברים ברשת שבשנות השמונים של המאה הקודמת הוא התבקש לתת אישורים רפואיים עבור חברת "עמיגור" על העברת ארון מחדר אחד לאחר, על החלפת דירה מקומה שלישית לקומה ראשונה ועוד. חברי הקיבוצים באותה תקופה סוציאליסטית נדרשו גם הם לאישורים שונים, כמו אישור עבור מזכירות הקיבוץ כדי לקבל תחתוני צמר לחברת קיבוץ ש"קר לה" והקיבוץ מחלק רק?תחתוני כותנה, או אישור לקבלת מזרן קפיצים כי הקיבוץ חילק רק מזרני "גומי אוויר", אישורים לחולי לב לקבלת מזגן אוויר, אישור לחולה לב שאינו יכול ללכת ברגל וזקוק לקטנוע (מאחר שהיה צעיר, התבייש לנוע בקלנועית) כי מאמץ פיזי יכול לגרום להפרעות קצב מסכנות חיים.
ו"מעוז האישורים" הוא כמובן צבא הגנה לישראל, וכאן נשלפו מדפי ההיסטוריה סיפורים על "פטור כללי מהצגת פטורים" או "פטור מלשמש כחזן".
אולם בנימה רצינית: האישורים שעליהם אנו חותמים, לעתים בהיסח הדעת, משמשים גופים אחרים ל"כיסוי", אך האם יש לנו כיסוי משפטי לחתימות האלה? האם בקרות מקרה יוכל מישהו לבוא אלינו בתביעה ובטענה? ומה עם יחסי האמון עם המטופל שבשמם אנו חותמים על אישורים שעליהם לכאורה אין לנו אישור לחתום? האם המטופלים באמת ייפגעו כאשר נסרב כולנו לחתום? ואולי פשוט יבינו סוף סוף הדורשים ומבקשי האישורים שרופא המשפחה אינו הכתובת והכסות לכל הבקשות האלה.LeftSide