דבר העורך

דבר העורך
פרופ' יעקב בורנשטיין - מנהל האגף לבריאות האישה, בית-חולים לגליל המערבי, נהריה, הפקולטה לרפואה ע”ש רפפורט, הטכניון, חיפה, חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי למחלות צוואר הרחם


חוברת זו מוקדשת למחלות צוואר הרחם והעריה. בשלוש השנים האחרונות חלו התפתחויות רבות באבחון, במניעה ובטיפול במחלות אלה. בין מחלות העריה נותרה במחלוקת הגישה לתסמונות הכאב בעריה. נשים הסובלות מדיספראוניה - כאב בקיום יחסים - עדיין נודדות בין מטפלים שונים. כדי לתת תמונת מצב עדכנית ערכנו לאחרונה דיון מולטי-דיסציפלינארי במסגרת כנס האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, סניף חיפה והצפון. את הכנס סיכמו המשתתפים במאמרים על המינוח העדכני של תסמונות הכאב, עדכונים במחקרים בנושא האטיולוגיה, גישות טיפוליות לא ניתוחיות, טיפול פיזיותראפי וטיפול כירורגי.
המחלות הטרום-ממאירות של צוואר הרחם מהוות קבוצה ייחודית. מחד, יש לאבחן ולטפל במחלות אלה כהלכה על מנת למנוע התפתחות סרטן, ומאידך יש להימנע מטיפול יתר העלול להביא לנזקים שהבולט בהם הוא אי ספיקה של צוואר הרחם.
כדי ללבן נושא זה ביקשנו ממספר מומחים לענות על השאלות הבאות - האם יש כיום מקום לניתוח כריתת יתד מצוואר הרחם (קוניזציה) באמצעות סכין, ומה הגישה האופטימאלית לאבחון ולטיפול בנגעים טרום - ממאירים בצוואר הרחם בצעירות. נושא אחר הנמצא בדיון הוא האם יש מקום לבצע תבחין לאיתור HPV, ואם כן - למי ומתי. בנוסף, אנו מביאים בגיליון זה את המלצות החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם לטיפול במשטח ציטולוגי לא תקין ובמצבים טרום-ממאירים בצוואר הרחם.
גולת הכותרת של הגיליון הם המאמרים בנושא החיסון נגד HPV וסרטן צוואר הרחם. רק לפני מספר שנים עלה הנושא לכותרות וכבר הוא רשום במעל 100 מדינות. בשנה האחרונה נדונו מספר סוגיות לגבי החיסון. חלקן נובעות מכך שלרופאי נשים יש ניסיון מועט בהחדרת חיסון ויש שאינם מכירים בעובדה שהכחדת נגיף על ידי חיסון אינה מתרחשת ב-100% באופן מיידי. המחלות הנגרמות על ידי HPV ייעלמו מהעולם - כמו האבעבועות השחורות, הפוליו והמחלות הנגיפיות האחרות - רק אחרי שנים שבהן החיסון יינתן בצורה מסודרת לצעירות לפני תחילת קיום יחסים. לאחרונה נרשם בישראל חיסון נוסף ורבים פונים ושואלים על איזה חיסון להמליץ. למרות ששני החיסונים יעילים, יש להתחשב בהבדלים ביניהם בעת החלטה על איזה חיסון להמליץ.
אני מקווה שהמאמרים בחוברת זו ישפכו אור על הסוגיות הנמצאות במחלוקת.

אני מודה למחברי המאמרים ומאחל לכם קריאה מהנה
פרופ\ יעקב בורנשטייןLeftSide