המסת שומן באמצעות לייזר יאג (סמרטליפו)

המסת שומן באמצעות לייזר יאג (סמרטליפו)
ד"ר מוניקה אלמן - מומחית למחלות עור, טיפולי עור בטכנולוגיות מתקדמות, מרפאה אסתטית, ראשון לציון


בשנות ה-70\ הטיפול בריכוזי שומן בוצעו באמצעות כריתות נרחבות שהשאירו צלקות גדולות ומכוערות בעור. בצרפת ובאיטליה הביקוש והצורך לטפל בצלוליט הניע חוקרים לחפש פתרונות אחרים. החידוש היה שאיבת שומן באמצעות צנתרים המוכנסים לתוך הרקמה ושאיבה של השומן לתוך מכלים באמצעות ואקום. החיסרון בטיפול זה הביא לשאיבה של גושי שומן ותוך כדי שאיבה נוצרה פגיעה בכלי דם עם דימום רב לתוך השכבה התת-עורית. בעיה אחרת הייתה אפשרות לתסחיפים מסוכנים לריאות, לכלי דם גדולים ולמוח. בעיה אסתטית נוספת הייתה אובדן השומן של השכבה התת-עורית בצורה לא סימטרית תוך כדי יצירה של עודפי עור בצורה של קליפת תפוז או הישארות של שקעים לא סימטריים בעור.
רקמת השומן האנושית היא רקמה קבועה. תאי שומן נקבעים במהלך הילדות שלנו. תאים אלו עשויים לגדול ולהתרחב במהלך חיינו מסיבות שונות, כגון: השמנה, נטייה גנטית, שינויים מטבוליים, הורמונליים וחוסר פעילות גופנית. פגיעה ברקמה זו באזור מסוים מביאה לחוסר חידוש של התאים, ולכן השמנה חוזרת תרחיב את התאים הקיימים באופן לא פרופורציונלי.בשנת 1987 שיפרה קבוצת פלסטיקאים אמריקאים את השיטה, והובילה לפריצת דרך על ידי Tumescent Lipoplastic - Wet-Lipo. הטכניקה מבוססת על החדרה של נוזל פיזיולוגי עם לידוקאין ואדרנלין לרקמת השומן. הטיפול מצריך הרדמה כללית וממושכת. החיסרון הוא איבוד נפחים גדולים ותופעות לוואי דומות לשיטה הקודמת. בשנות ה-90 עברה השיטה שדרוג נוסף ע"י החדרת קנולה לתוך רקמת השומן, והקנולה הרוטטת יוצרת ויברציות שמקלות את השאיבה. כל השיטות הפולשניות לשאיבות שומן גדולות מצריכות הרדמה כללית, פגיעה בכלי דם, שטפי דם, וההחלמה מכל שיטה היא איטית. שיטות אלו מתאימות רק למקרים מסוימים, לפי תיאום שיקול דעת הרופא עם רצון המטופל. במקרים של מבנה גוף שהמותניים בו צרים לעומת אגן רחב עם שומן רב או א-סימטריה בולטת, יכול הרופא להמליץ על שיטת טיפול של שאיבת שומן. השיטות הלא פולשניות לטיפול בצלוליט הקיימות בשוק פרחו ב-20 השנים האחרונות, וחוקרים בתחום חיפשו פתרון למי שלא רצו פעולות פולשניות או לחילופין רצו טיפול משמר כמו עיסויים לימפטיים עמוקים, ידניים או ע"י מכונות LPG.

הטיפולים הלא פולשניים
1. אולטרה-סאונד: טיפול האולטרה-סאונד מבוסס על אזורים נקודתיים ומתבצע באמצעות ידית המפרקת את דופנות התא השומני, וכך תכולת השומן מתפזרת בחלל הבין-תאי ומשם השומן מתפנה בדרך טבעית דרך הלימפה באופן הדרגתי. כמות השומן מוגבלת לחצי ק"ג, יש לחזור מספר פעמים על הטיפול. השיטה מתאימה למצבורי שומן ממוקדים וקטנים. שני המכשירים המוכרים בישראל פותחו על ידי החברות הישראליות "אולטרשייפ" ו"בלה קונטור".
2. טיפול בגלי רדיו RF אוניפולריים או ביפולריים: חימום הרקמה יוצר גירוי של קולגן, והעור הופך להיות מוצק יותר ואחיד. יש מכשירים המבוססים על אנרגיית גלי רדיו בלבד, ואילו מכשירים אחרים פועלים בשילוב של אנרגיית רדיו עם גלי אינפרה-אדום ותוספת עיסוי. לטיפול על ידי כל סוג מכשיר נדרשים מספר טיפולים וכן טיפולים משמרים. חברות ישראליות מייצרות את המכשירים ששמם Accent ו-Vellashape.
3. LPG: מכשיר צרפתי הפועל זה 20 שנה באמצעות טכנולוגיה היוצרת דחיסה, יניקה ולישה של העור, והפעולה דורשת מספר רב של טיפולים ומתאימה לשימור ולתחזוקה שוטפת הן לפנים והן לגוף.

Smart–Lipo טכנולוגיה
איטלקית-אמריקאית

הטכנולוגיה החדשנית של השנים האחרונות היא המסת שומן מקומית באמצעות קרן לייזר מסוג gaydN (nm1,064) המועברת בסיב שקוטרו פחות מ-1 מ"מ. הטכנולוגיה החדשנית מבוססת על עיצוב הגוף בהמסת שומן בשילוב מתיחה של העור בפעולה זעירה ופולשנית ללא צורך בחדר ניתוח. עבודות ראשונות בוצעו בשנים 2002-1998 בברזיל, בצרפת, בארה"ב, באיטליה ובמזרח אסיה. מאז שנת 2006 המכשיר והטיפול מאושרים על ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). האישור שהתקבל מאפשר לטפל במצבורי שומן בדיאטה ובפעילות ספורטיבית באזורים הקשים לטיפול.
טרום-הטיפול: בחירה של המטופל, בדיקות דם מקדימות והסבר על מהות הטיפול תוך תיאום ציפיות ותיעוד ע"י צילום של האזור.
שלב הטיפול: ביצוע הרדמה מקומית באמצעות קנולה של לידוקאין ונוזל פיזיולוגי, לאחר סימון אזור הטיפול. חיתוך קטן באיזמל מס\ 11 דרכו מועבר סיב הלייזר המבוסס על אור
אינפרה-אדום הנראה מבעד לעור במהלך הפעולה. פעילות הלייזר עובדת במספר מישורים בו-זמנית. באמצעות בקרה על התנועה בתוך הרקמה שאינה אגרסיבית, אלא נעה בעדינות לתוך רקמת השומן, מתאפשרת אינטראקציה בין הלייזר לשכבות העמוקות של השומן התת-עורי. אין צורך לשאוב את השומן הנמס שכן הוא מתפנה באופן טבעי והדרגתי על ידי מערכת הלימפה תוך חודש-שלושה חודשים.
תמצית השיטה

1. המסה ופירוק של התא השומני בחום. ניתן להמיס בפעולה אחת עד 1,000 סמ"ק וספיגת השומן תתבצע ע"י מערכת הלימפה ללא צורך בשאיבת ואקום תומכת.
2. הקרשה של כלי הדם וסגירתם מונעת שטפי דם, ולכן במהלך הפעולה הדימום הוא קל ואין איבוד דם.
3. פעולת הלייזר יוצרת שינוי במבנה הקולגן שגורם לייצורו מחדש. יצירת הקולגן החדש מעניקה את המראה המוצק והמתוח.
שלב ההתאוששות: אין צורך בהתאוששות ארוכה. לאחר הטיפול יש צורך לנטר לחץ דם ודופק. באזור הטיפול יש צורך בחבישת לחץ למשך שבוע עד שבועיים. מומלצת מנוחה בת יום וניתן לחזור מיד לפעילות שגרתית. השיטה מתאימה אם פעילות ספורטיבית ודיאטה לא ישפרו את המצב. מצבור של רקמת שומן יכול להופיע בסנטר, בבטן תחתונה, בירכיים, בזרועות, במותניים ומסביב לטבור. תוצאות הפעולה נראות טבעיות החל מתום ארבעה שבועות ועד כשלושה חודשים לאחר הטיפול. לכן, התוצאה מתקבלת באופן הדרגתי ולא כשינוי דרסטי. יש אפשרות לחזור על הפעולה לאחר 3 חודשים אם יש צורך.
עבודות קליניות של קבוצת בדין (1) על 245 מטופלים הדגימו תוצאות קליניות טובות, ונוצרו תופעות לוואי בודדות של סירומה שהתפנתה כעבור חודשיים, עם מידת שביעות רצון גבוהה של המטופלים.
קבוצת גודלמן (2) עבדה על 1,734 מטופלים והדגימה שיעור של שביעות רצון גבוהה.
בהיסטולוגיה אצל שתי הקבוצות הייתה ירידה בנפח השומן, עלייה ביצירת הקולגן, ובבדיקות כימיות לא נצפתה עלייה בשומנים בדם, בכולסטרול ובטריגליצרידים.
הטיפול אינו מתאים לסובלים מהבעיות הבאות: דימום יתר, לחץ דם לא מאוזן, סוכרת לא מאוזנת, נשים בהיריון ועד 6 חודשים לאחר הלידה, אנשים מוגבלים על רקע נפשי, וכן ייתכנו בעיות נוספות לשיקול דעת הרופא המטפל.לסיכום, הטיפול באמצעות לייזר להמסת שומן הוא אכן פריצת דרך טיפולית למצבורי שומן בעייתיים.
יש לקחת בחשבון שאין טיפול אידאלי, ולכן חשוב לשלב נכון ולהתאים את הטיפול למטופל המתאים, כמו בכל פרוצדורה כירורגית.
לדעתי, עם הזמן הטיפולים הפולשניים הגדולים יפתרו את בעיותיהם של מטופלים מסוימים בלבד, שאין עבורם פתרון אחר. אחרים ישלבו טיפולי לייזר חדשניים באפשרויות הלא פולשניות, כי השומן הוא בעצם מחלת המאה. הרצון להיראות טוב יביא לשגשוג טיפולים בצלוליט.
חשוב לציין שכל טיפול חייב להיעשות על ידי צוות מיומן בליווי הסבר, תיעוד, הסכמה מדעת ותמיכה בתהליך, מרגע פניית המטופל ועד סוף הטיפול.

References
1. Badin ED, et al. Analysis of Laser Lipolysis Effect on Human Tissue Samples Obtained from Liposuction. Aesth Plast Surg 2005;29:281-286
2. Goldman A, et al. Laserlipoysis: Liposuction Using Nd-YAG Laser. Revista da Sociedade Brazileira de Cirurgia Plastica 2002;17:1:17-26


LeftSide