סרטי ניתוחים

סרטי ניתוחים
פרופ’ אבי סלומון - יחידת הקרנית, מחלקת עיניים, המרכז הרפואי הדסה עין כרם, ירושלים


סרטון 1: השתלת לימבוס אוטולוגי לאחר כווייה כימית
פרופ\ אבי סלומון, מחלקת עיניים, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים
בסרטון זה מוצג ניתוח בנער כבן 14 שסבל מכווייה כימית כשנה לפני כן, ולא עבר טיפול ניתוחי כל שהוא. הוא סבל מסימבלפרון קשה עם כיסוי מרבית הקרנית ברקמה צלקתית וקרטיניזציה על פני הצלקת.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. מכיוון שלא ניתן להכניס מפסק עפעפיים, מקובעים העפעפיים בעזרת תפרי ניילון 4-0. הניתוח כולל ניתוק רקמת הצלקת מהעפעף העליון והסרתה מעל הקרנית, ולאחר מכן הסרה של השכבות של רקמת הצלקת. לאחר מכן מתבצעת הסרה למלרית נרחבת של השכבות השטחיות של הקרנית עד לקבלת קרנית נקייה מרקמה פיברו-וסקולרית. לאחר ניקוי הקרנית, מתבצעת הרמת הלחמית סביב הלימבוס, והסרה נרחבת של טנון ורקמת חיבור תת-לחמיתית בכל ההיקף, 360°, עד למרחק של כ-7 מ"מ מהלימבוס.
לאחר סיום שלב ניקוי הקרנית ומשטח העין החיצוני מרקמת הצלקת, עוברים אל העין השנייה (התורמת), ומסמנים בה שני אזורים שמהם תבוצע קצירת שתלי הלחמית הלימבליים. השתלים נלקחים מהחלק העליון והתחתון של הלימבוס, וביחד חלקם כשליש מהיקף הלימבוס. השתלים נקצרים עם רקמת הטנון, כדי שתהיה תמיכה וסקולרית בשתל. החלק המרוחק של השתל מסומן בעזרת תפר זמני, כדי שיהיה אפשר למקם אותו נכון בעין המקבלת, כך שהלימבוס בשתל נתפר במיקום האנטומי הנכון. הפרדת אזור הלימבוס עצמו נעשית בעזרת Crescent Knife בדיסקציה זהירה המגיעה עד לתחילת הקרנית השקופה. לאחר קצירת השתלים נתפרת הלחמית אל הלימבוס בעין התורמת, כדי לאפשר ריפוי מהיר.
השתלים מועברים אל העין המקבלת, ונתפרים בעזרת תפרי ניילון 10-0 למקומם, תוך עיגון השתל לסקלרה וללימבוס, ותוך כדי מתיחתם כך שיכסו שטח רחב ככל האפשר. קצות השתל נתפרים אל הלחמית הסמוכה במידת האפשר, כדי לא להשאיר סקלרה חשופה. באזור הפורניקס העליון, שהיה מכוסה ע"י רקמת צלקת (סימבלפרון), נוצר אזור נרחב של סקלרה חשופה. כדי למנוע הידבקויות וחזרת הסימבלפרון, וכדי ליצור את הפורניקס העליון, יש לכסות את הסקלרה החשופה. מכיוון שאין די רקמת לחמית לכיסוי הסקלרה באזור זה, מתבצעת השתלת ממברנה אמניוטית על אזור זה. הממברנה נתפרת בתפרי 10-0 לסקלרה תוך חיבור קצותיה לשולי הלחמית.
בסיום הניתוח נתפרים העפעפיים (טרסורפיה זמנית) בתפרי ניילון 4-0 לתקופה של כשבועיים, עד לקבלת אפיתליזציה מלאה של הקרנית.

סרטון 2: השתלת קרנית בשיטת Half Top Hat

ד"ר איגור קייזרמן, מחלקת עיניים, המרכז הרפואי ע"ש ברזילי, אשקלון
בסרטון זה מוצגת שיטה להשתלת קרנית בשיטת ה-Half Top Hat, שהיא מודיפיקציה של שיטת ה-Top Hat של Busin. בשיטה זו השתל הוא בצורה כובע (כולל מרכז בעובי מלא ו"חצאית" של סטרומה בעובי חלקי בהיקפו) אך המקבל עובר טרפינציה רגילה. הניתוח מתחיל בהכנת רקמת התורם ע"י התקנתה על AC מלאכותי, ביצוע טרפינציה ראשונה חלקית בעומק 400 מיקרון, ואח"כ ביצוע דיסקציה למלרית בסכין Crescent מהחתך לכיוון הלימבוס ליצירת "חצאית" היקפית. החצאית הזו כוללת סטרומה עמוקה, דסמט ואנדותל. לאחר מכן מבוצעת טרפינציה נוספת בעובי מלא ובקוטר הגדול ב-1.5 מ"מ מהטרפינציה הראשונה, תוך הקפדה על מרכוז זהה לזה של הטרפינציה הראשונה. הסטרומה השטחית שמעל החצאית מוסרת. כך מתקבל Top Hat המורכב ממרכז בעובי מלא וחצאית היקפית של סטרומה עמוקה.
בשיטת ה-Half Top Hat לא מבצעים מבנה מקביל בקרנית המקבל, אלא עושים טרפינציה מלאה רגילה. לכן, מתקבלים שולים עבים יותר בקרנית המקבל, דבר המאפשר חוזק רב יותר של פצע הניתוח. את רקמת התורם תופרים כך שהחצאית נמצאת מתחת להיקף קרנית המקבל. התפרים עוברים דרך החצאית כך שהחצאית מוצמדת פנימה אל מתחת לקרנית המקבל. הצמדה זו חשובה כדי למנוע חופש של החצאית בלשכה, דבר היכול לגרום להידבקויות לקשתית או לזווית.
יתרונות שיטה זו הן חוזק רב יותר של פצע הניתוח, וכן השתלת כמות רבה יותר של תאי אנדותל ביחס לכמותם בהשתלת קרנית רגילה.

סרטון 3: ניתוח פטריגיום עם שתל לחמית חופשי המודבק עם דבק פיברין

ד"ר איגור קייזרמן, מחלקת עיניים, המרכז הרפואי ע"ש ברזילי, אשקלון
בסרטון זה מוצג ניתוח פטיריגום עם שתל לחמית חופשי המעוגן אל הסקלרה בעזרת דבק פיברין וללא תפרים. בתחילת הניתוח מבצעים הרדמה תת-לחמיתית בגוף הפטיריגיום. לאחר מכן מפרידים את הלחמית המכסה את גוף הפטריגיום בדיסקציה קהה, תוך שימור הלחמית. הצד המרוחק של גוף הפטיריגיום נחתך. ראש הפטיריגיום מופרד מהקרנית.
אזור הסקלרה החשוף נמדד, ומדידה זו משמשת לסימון אזור קצירת שתל הלחמית, בלחמית העליונה. קצירת הלחמית מתבצעת תוך הפרדת הלחמית ללא הטנון, ולקיחת שתל לחמית ששטחו מעט גדול יותר מהאזור המסומן. לאחר הפרדת השתל הוא מועבר לאזור הסקלרה החשופה, ומונח כך שצד הלימבוס פונה אל הלימבוס באזור ההשתלה. דבק פיברין (קוויקסיל, תוצרת הארץ) מוזרק אל מתחת לשתל, והשתל מהודק אל הסקלרה, תוך הקפדה שהשתל צמוד היטב בתום הניתוח.LeftSide