איזה בדיקות מומלץ לבצע בבני זוג של חולות עם קונדילומטה?

איזה בדיקות מומלץ לבצע בבני זוג של חולות עם קונדילומטה?
ד"ר יעקב סגל - רופא בכיר, מחלקת נשים-גינקולוגיה אונקולוגית, המרכז הרפואי ע”ש ח’ שיבא, תל השומר; מנהל בריאות האישה, רעננה, מכבי שירותי בריאות


בנשים עם קונדילומות מטפלים בדרך כלל גינקולוגים בעוד בגברים עם קונדילומות מטפלים בדרך כלל רופאי עור. לעתים מגיעים גברים לרופא עור עם מכתב מהגינקולוג של בת הזוג שלהם (שנמצאה אצלה קונדילומה) עם בקשה לבצע אצלם בדיקה קלינית אם יש להם קונדילומטה או לבצע אצלם בדיקת  PCR ל-HPV-DNA (אם לא נמצאו אצלם קונדילומות). לעתים מדובר בבת זוג עם קונדילומה באזור הנרתיק או צוואר הרחם בפעם הראשונה ולעתים מדובר בבת זוג עם קונדילומות עקשניות עם חזרת הקונדילומות למרות טיפולים חוזרים.
מה לענות לגבר שלבת הזוג שלו יש קונדילומות חוזרות והגינקולוג שלה מבקש מאיתנו (רופאי העור) לשלוח אותו (כבן הזוג שלה) לבדיקת HPV-DNA (בדיקת PCR) אף על פי שהוא ללא שום נגעים קליניים. האם כדאי לבצע בדיקה זו?
הפנינו את השאלה לד"ר יעקב סגל, רופא בכיר מחלקת נשים, גינקולוגיה אונקולוגית, שיב"א, תל השומר ומנהל בריאות האישה, רעננה, מכבי שירותי בריאות.
תשובתו של ד"ר יעקב סגל
אם אין נגעים קליניים של קונדילומה, סבירות ההדבקה לבני הזוג שואפת לאפס. ב-50% מהאוכלוסייה ניתן למצוא את הווירוס בבדיקת PCR ל-DNA-HPV. כ-80% מהאוכלוסייה ייחשפו לווירוס במהלך החיים. לנוכח כל זאת, אם אין נגעים קליניים של קונדילומה בבן הזוג, אין כל צורך בבדיקה לגילוי נוכחות הווירוס שכן אין לנו טיפול בו וגם אין צורך לטפל בו (אם אין נגעים קליניים של קונדילומה סבירות ההדבקה לבני הזוג שואפת לאפס).
אם לבת הזוג יש קונדילומטה, הבדיקה היחידה שצריך רופא העור לבצע בבן הזוג היא בדיקה של אברי המין כולל הפניס והסקרוטום והאזור סביב פי הטבעת כדי לראות אם יש נגעי קונדילומטה. אם יש, ודאי שצריך לטפל. אם אין, לדעתי אין כל תועלת בבדיקת HPV-DNA.LeftSide