אלרגיה לתפילין - ריאיון עם ד”ר עקיבא טרטנר

אלרגיה לתפילין - ריאיון עם ד”ר עקיבא טרטנר
ד”ר אהוד ורנר - רופא עצמאי מאוחדת ומכבי, רחובות וקריית אונו


שאלות לד"ר עקיבא טרטנר, מנהל המרפאה לאלרגיה למגע ושירות העור האמבולטורי, בית חולים בילינסון; ורופא עור בקופת חולים מכבי

שאלה: כמה מקרים של אלרגיה לתפילין יש בארץ, להערכתך? איזה חלק מתוכם הוא אלרגיה לביכרומטים, והאם יכולה להיות אלרגיה לתפילין הנגרמת מגורם אחר? האם אתה יכול להעריך כמה אנשים מניחים תפילין בארץ באופן קבוע או כמעט קבוע, ואיזה חלק מתוך מניחי תפילין מפתחים אלרגיה?
באיזו גילאים הבטוי הראשוני של אלרגיה לתפילין ואיך היא מתבטאת? בחולים שהם אלרגים, האם מבחינה הלכתית מותר לשים חומר מבודד או מפריד בין התפילין לעור האמה והזרוע? היכן ניתן להשיג תפילין שהעור לא עבר עיבוד בביכרומטים?
תשובתו של ד"ר טרטנר:

אלרגיה לתפילין היא מצב נדיר יחסית. בדרך כלל האלרגיה היא לפוטסיום דיכרומט וכל המקרים שאנחנו תיארנו בזמנו היו לפוטסיום דיכרומט, אך היו תיאורי מקרים שבהם נמצאה רגישות לפורמאלדהיד ולצבע שחור - PPD.
מניסיוננו, גיל ההופעה יכול להיות מגיל 13 שנים ועד הופעה בגיל מבוגר, לאחר שנים רבות של הנחת תפילין ללא כל בעיה. במרבית המקרים התגובה הדלקתית הייתה בתחילה באזור האמה, בחלק קטן היא בזרוע ובמעוט קטן באזור העורף. בחלק מהחולים הדלקת הופיעה בצורת רצועות, אך בחלק היו אזורי דלקת ללא צורת רצועות. במרבית המקרים חלפו מספר שנים עד שנעשתה האבחנה ולעתים אף מעבר ל-10 שנים.
קשה להעריך כמה אנשים בארץ מניחים תפילין באופן קבוע (להערכתי כ-25% מהאוכלוסייה), וכאמור רק באופן נדיר מתפתחת רגישות לתפילין. ייתכן שהסיבה היא שזמן המגע עם התפילין הוא לרוב פחות משעה ביום, והוא בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות שבהן פחות מזיעים.
יש אפשרות הלכתית לשים הפרדה של בד בין העור לבין רצועות התפילין, אך לא בין התפילין לבין העור. רוב החולים מעדיפים להשיג תפילין שבהן העור עובד ללא פוטסיום דיכרומט. יש מקום בבני ברק הנקרא מכון פאר, שבו אפשר להשיג תפילין כאלו.
Trattner A, David M. Tefillin Dermatitis. J Am Acad Dermatol 2005;52:831-833

הערת המערכת

כפי שצוין למעלה, משך הזמן עד שנעשית האבחנה הוא לעתים קרובות ארוך. אלרגיה כזו יכולה להתחיל גם במבוגרים לאחר שנים רבות של שימוש בתפילין, דבר העלול להטעות ולהסוות הקשר בין הדלקת לשמוש בתפילין. דלקת למגע מתפילין צריכה להיות באבחנה המבדלת בכל דלקת חוזרת מתמשכת באזור האמה או הזרוע בצד שמאל. ייתכן שאז יתקצר משך הזמן עד ביצוע האבחנה.
מתוך כתב העת הישראלי לרפואת המשפחה כרך 19, מס\ 148, יוני 2009, מדיקל מדיה


LeftSide