שיפור מראה הקרקפת המתקרחת: מתוספי שיער עד השתלה

שיפור מראה הקרקפת המתקרחת: מתוספי שיער עד השתלה
ד"ר אלכס גינזבורג - מנהל יחידת שיער והשתלות שיער, קלאס קליניק, מרכז רפואי שיבא, תל השומר


במהלך ההיסטוריה האנושית, תמיד הייתה התקרחות סימן להזדקנות. לפני עידן השתלות השיער והפאות הנכריות נאלצו גברים רבים להתמודד עם חברה שייחסה חשיבות סוציאלית ותרבותית רבה לשיער, וכן התאפיינה באופנות שיער שונות. כך לדוגמה, יוליוס קיסר האריך את שערו וסירק אותו לפנים כדי להסתיר את התקרחותו, וכך עשה גם נפולאון.
עבור גברים ונשים כאחד, אובדן שיער, התקרחות או דלילות השיער הם בד"כ בעיות כאובות, הנושאות עמן מטען רגשי קשה. בעיות אלה מלוות לרוב בירידה בביטחון העצמי, ומתקשרות במקרים רבים לתחושות של אובדן המשיכה המינית ושל הזדקנות. הסובלים מנשירת השיער נאלצים אף להתמודד עם החברה הסובבת, שלעתים אינה מטיבה ביחסה כלפיהם. שיער מלא ובריא, לעומת זאת, מזוהה עם הצלחה בעיני החברה. כך, למשל, בעבר ניתן היה להבדיל בין בני האצולה ששיערם היה ארוך ויפה לבין פשוטי העם ששיערם היה לרוב קצר ולא מטופח.
נשירת שיער היא תופעה המופיעה אצל גברים והן אצל נשים. כ-80% מן הגברים מתקרחים בגיל מסוים, 25% מכלל הנשים מתחת לגיל 40 מתקרחות אף הן, ו-50% מהנשים מעל גיל 40 מאבדות שיער באופן משמעותי (1).
היום יש טיפולים שונים לשיפור מראה הקרקפת המתקרחת, וניתן להפריד בין טיפולים רפואיים לבין טיפולים קוסמטיים.

טיפולים קוסמטיים

פאות ותוספות שיער
פאות ותוספות שיער הן למעשה שיער מלאכותי או טבעי המיועד לכסות אזור מקריח בקדמת הראש או בחלקו העליון, ולהתמזג לחלוטין עם השיער הקיים. כיום מחברים את תוספות השיער בהדבקה ישירה לקרקפת, בשזירה או בהלחמה אל השיער הקיים. מדובר בפתרון פשוט ומהיר המתאים כמעט לכל אחד, שכן בניגוד לטיפולים רפואיים, אין הוא מצריך המתנה של חודשים עד לקבלת תוצאות של שיפור המראה. החיסרון החזותי הבולט בשיטה זו הוא היכולת לזהות בקלות יחסית את תוספת השיער, בעיקר לאחר שימוש ממושך, כיוון שצבעה משתנה עם הזמן, ואינו זהה לצבע השיער הקיים. גם איכות תוספת השיער מתקלקלת ויש צורך להחליף מדי פעם את התוספת.
חסרון משמעותי יותר הוא הנזק שיכול להיגרם מההדבקה או מהשזירה של תוספת השיער. בשזירת התוספת נוצרת משיכה ממושכת של השיער הקיים, דבר הגורם להיחלשותו ולתלישתו. בשיטת ההדבקה יש לגלח קודם לכן אזור מסוים בראש, כדי למרוח עליו את הדבק להצמדת תוספת השיער, והניסיון מוכיח כי השיער עלול להפסיק לצמוח בגלל השפעת הדבק.
טיפולי השזירה או ההדבקה מחייבים את המטופל לחזור לעתים מזומנות אל מכון הטיפולים כדי לתחזק את התוספת. שימוש ממושך עלול לגרום בסופו של דבר לנזק בלתי הפיך לשיער.
טופיק
פתרון קל, פשוט ומהיר לבעלי שיער דליל המעוניינים בשיפור מיידי של מראה שערם. התכשיר מורכב מסיבים אורגניים (קרטין ופרוטאין) בצבע השיער, המתפזרים בין השערות, נתפסים בהן באמצעות חשמל סטטי ומכסים מיד את השיער הדליל. סיבי הטופיק מתמזגים עם השיער עד כדי כך, שאפילו עין מאומנת היטב תתקשה להבחין בקיומם.הטופיק אינו מכתים וניתן לישון עמו ללא חשש. לתכשיר אין תופעות לוואי ואפשר להשתמש בו מיד לאחר השתלת שיער הן כדי לכסות על הגלדים, הן כהשלמה להשתלת השיער והן בכל מצב של שיער דליל. התכשיר מיוצר בגוונים שונים, הוא נשאר ברובו על הראש ומוסר בחפיפת השיער (תמונות 2,1).
קעקוע
כאשר יש דלילות בשיער ורוצים לתת אשליה של מראה מלא יותר נוהגים לעשות קעקוע בקרקפת, וכן לאחר השתלת שיער כאשר רוצים לטשטש את הצלקת עוד יותר.
החסרון בקעקוע הוא שלא תמיד ניתן להגיע לצבע הנכון ובמקרה כזה התוצאה  נראית לא טבעית. כמו כן, הקעקוע עם הזמן דוהה כך ששוב לא מתאים לצבע השיער המקורי. נוסף על כך, נשים שצובעות שיער מחליפות לעתים את הצבע וקשה לכוון בדיוק לצבע הקעקוע.

טיפולים רפואיים

מינוקסידיל
מינוקסידיל היא תרופה המרפה את שרירי דופנות העורקים ומביאה בכך להרחבת כלי הדם. במחקרים נמצא כי מינוקסידיל גורם לגירוי תאי האפיתל בזקיק השערה. פעולה זו מאריכה את מחזור חיי השערה ומעודדת את צמיחתה של שערה חדשה. התרופה ממריצה את זקיקי השיער וגורמת להם לעבוד בתפוקה גבוהה יותר למרות נוכחות ה-DHT, אולם היא איננה מפחיתה את רמתו, ומשום כך, הפסקת השימוש בתרופה גורמת להמשך תהליך ההתקרחות (3,2).
עם תחילת השימוש בתרופה עלולה נשירת השיער להחריף, אך במקום שיער זה עתיד לצמוח במהרה שיער חדש, עבה ובריא יותר. כיום ניתן להשתמש במינוקסי המגיע לא כנוזל אלא כקצף, ומומלץ להשתמש בגרסה החזקה יותר של ה-5% הן לגברים והן לנשים. ניתן לרכוש את התכשיר ללא מרשם רופא והשימוש בו מלווה לעתים בתופעת לוואי של גירוי בקרקפת, אולם רק כ-6% מהמשתמשים סובלים ממנה (4) (תמונות 4,3).
מזותרפיה
שיטה להזרקת ריכוז נמוך של מינוקסידיל וויטמינים לאזור
תת-עורי בקרקפת. ההזרקות מתבצעות על ידי מכשיר מיוחד, שאינו מאפשר לרופא להחדיר את המחט הזעירה עמוק יותר ממילימטר אחד לתוך העור, כך שההזרקה כמעט אינה מסבה כאב. הטיפול ניתן פעם בשבועיים. לאחר עשרה טיפולים אפשר להבחין בתוצאות. אם יש צמיחה, ממשיכים בהזרקה פעם בחודש במשך שנה, ואם לא ניכר שיפור לאחר עשרת הטיפולים הראשונים, יש להפסיק את הטיפול. כעבור חמישה טיפולים מבחינים בדרך כלל בהפסקת הנשירה, ומראה השיער משתפר. הצמיחה בתום עשרת הטיפולים נצפית בקרב 50 אחוז מהמטופלים (5) (תמונות 6,5).פינסטריד (פרופסיה)
הפרופסיה היא התרופה היחידה במרשם רופא המאושרת לטיפול בהתקרחות גברית טיפוסית ומיועדת אך ורק לגברים. התרופה מגיעה בטבליות לבליעה, שכל אחת מהן מכילה מיליגרם אחד של החומר הפעיל פינסטריד (6).
DHT (דיהידרוטסטוסטרון) הינו הורמון שנוצר מהפירוק של הורמון הטסטוסטרון וגורם לנשירת שיער אצל גברים. לגברים הסובלים מהתקרחות גברית טיפוסית יש כמויות גדולות של DHT בחלקו הקדמי של הראש ובמרכז הקרקפת. ה-DHT מפריע למחזור הצמיחה הנורמלי של השערה. הוא פוגע בזקיק השערה וגורם לו להתכווץ ולהתנוון, ובכך למעשה הוא מביא לקיצור הדרגתי של שלב צמיחת השערה. כשמחזור הצמיחה הטבעי של השיער משתבש, גבר עלול לאבד מספר שערות גדול מהממוצע ליום.
ה-DHT גורם לשערה להיות דקה יותר וחסרת פיגמנטים, ולכן פחות רואים אותה, ולבסוף היא נעלמת לגמרי, ונוצר מראה כללי של שיער דליל יותר. אין נוכחות של DHT בחלק האחורי של הקרקפת ובצדדים, ולכן באזורים אלה אין השיער נושר. תרופת הפרופסיה עוצרת את תהליך הייצור של ה-DHT על ידי עיכוב של האנזים -5אלפא, רדוקטז מסוג 2, ועל ידי כך היא גורמת לירידת רמת
ה-DHT בקרקפת, דבר המחדש את תהליך הצמיחה ה"טבעי" של השערה ואף מביא לשיקום זקיקי השיער (7).
במחקרים מדעיים הוכח כי נטילת טבלייה אחת של פרופסיה פעם ביום עצרה את תהליך נשירת השיער בקרב כ-80% מהגברים וב-60% מהמקרים אף הגבירה את צמיחת השיער. כעבור 6-3 חודשים מתחילת הטיפול יוכלו רוב הגברים להבחין בהאטה או בעצירה של נשירת השיער, ולאחר כ-12 חודשים אפשר יהיה להבחין בסימני צמיחה מחודשת של השיער. מומלץ לצלם את הקרקפת לפני תחילת הטיפול ולהשוות עם תמונה שתצולם כעבור שנה.
פחות מ-2% מהגברים שהשתתפו במחקרים קליניים, דיווחו על תופעת לוואי של ירידה בחשק המיני. פעילות הזרע ואיכותו נשארו נורמליים ולא הושפעו מהתרופה. תופעות לוואי אלה נעלמו בקרב אחוז ושליש מהמשתתפים עם הפסקת השימוש בתרופה. תופעה זו העלולה להופיע בחודש הראשון של השימוש בתרופה, היא במקרים רבים זמנית ובהמשך חולפת מאליה (8).ככלל, הפרופסיה משפיעה בעיקר על אזור הפדחת ומרכז הקרקפת ופחות על  האזור הקדמי (המפרצים) אם כי במקרים מסוימים הושגו תוצאות טובות גם בקו הקדמי של השיער (תמונות 8,7).
השתלת שיער
השתלת שיער הוא טיפול כירורגי המבוצע בהרדמה מקומית כמעט ללא כאב במהלך הפעולה ולאחריה,  ובו מועבר שיער מחלקה האחורי של הקרקפת אל האזור דליל השיער או המתקרח. ככלל, השיער המושתל ממשיך לצמוח במקומו החדש באופן טבעי במשך כל שנות חייו של המטופל.
הגיל המינימלי להשתלת שיער הוא 25, שכן בגיל זה אפשר לדעת בבירור מה אופן ההתקרחות, אופייה, מידתה וכד\, עם זאת, יש מקרים שבהם ניתן לבצע השתלה בגיל צעיר יותר. חשוב לדעת כי בגברים צעירים מגיל 40 סביר שיימשך תהליך ההתקרחות ועל כן במקביל להשתלה, מומלץ לגברים אלה טיפול בפרופסיה כדי לשמור על השיער הקיים. קיימות מספר שיטות השתלה:
• FUT (Follicular Unit Transplantation)
השיטה הנפוצה ביותר ובעלת התוצאות הטובות ביותר. בשיטה זו מושתלות יחידות פוליקולריות (קבוצות של 4-1 שערות הצומחות יחדיו), לאחר הפרדתן במיקרוסקופ. בעוד המטופל שוכב במשך רבע שעה על בטנו, מוציא הרופא רצועה של שערות מחלקה האחורי של הקרקפת. צוות מיומן מפריד מן הרצועה את היחידות הפוליקולריות ליחידות המכילות 4-1 זקיקי שיער. הודות לשימוש במיקרוסקופ עולה מידת הדיוק בהפרדת היחידות הפוליקולריות, נמנע חיתוך השערות בעת הפרדתן מרצועת העור שהוצאה (10,9), וכך מתקבל מספר יחידות גדול ב-20% מזה שהיה מתקבל ללא השימוש במיקרוסקופ. לאחר הוצאת הרצועה עובר המטופל לשכב על גבו, הרופא מבצע נקבים קטנים באמצעות מכשור מיוחד, באזור ההתקרחות המיועד להשתלה והשתלים שהוכנו כראוי ע"י הצוות מוכנסים לתוך הנקבים. בזמן ההשתלה המטופל נמצא בהכרה מלאה ואף יכול לצפות בטלוויזיה או להאזין למוזיקה. בסיום הטיפול, הנמשך בממוצע כשלוש וחצי שעות, שב המטופל לביתו, וכבר למחרת הוא יכול לחפוף את ראשו.
הוצאת השערות מחלקה האחורי של הקרקפת מותירה בד"כ צלקת בגודל מינימלי של 3-1 מ"מ רוחב שברוב המקרים לא ניתן להבחין בה. לאחר הטיפול נוצרים גלדים באזור ההשתלה שיפלו לאחר כ-5 ימים עם השיער המושתל, באופן ששורשי השיער נותרים מתחת לעור. כ-3 חודשים לאחר ההשתלה מתחיל השיער לצמוח בקצב של כ-1 ס"מ לחודש, ואת התוצאות הסופיות ניתן לראות לאחר 12-9 חודשים.
שיטה זו מתאימה במיוחד לאלה שטרם התקרחו לגמרי ורופא מיומן יכול להחדיר ולשלב את השערות החדשות בין הקיימות מבלי לפגוע בשיער הקיים. אדם המקריח לגמרי יהיה זקוק ל-3-2 טיפולים בממוצע עד לכיסוי מקסימלי של הקרקפת. תוצאות טובות במיוחד מושגות כאשר קיים שיער צפוף באזור התורם. שיער דליל באזור זה יוביל אמנם לעיבוי האזור המקריח ולשיפור מראהו בהשוואה למצבו הקודם, אולם השיער עדיין ייוותר דליל (תמונות 10,9).• FUE (Follicular Unit Extraction)
במקרים שלא מומלץ לקחת רצועת עור ולהותיר צלקת, גם אם מדובר בצלקת מינימלית, כמו למשל צעירים בעלי תספורת קצרה מאוד, או מטופלים שעברו כבר מספר השתלות ועורם כבר אינו גמיש מספיק, משתמשים בשיטת ה-FUE.
בשיטה זו ניתן לקחת מהאזור התורם זקיקי שיער בודדים המורכבים מ-3-1 שערות עם השורש. את אותם זקיקים משתילים באזור המקריח באותה שיטה של ההשתלה הרגילה. הפצע שנוצר בעקבות הוצאת השתל מחלים תוך ימים ספורים מבלי להשאיר כל סימן, וגם בשיטה זו נוצרים גלדים שנופלים לאחר מספר ימים (11).
הגם ששיטה זו טובה מאד, אין היא נטולת חסרונות:
התאמה: לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח יש לבדוק אם
המועמד מתאים לשיטת ה-FUE. קיימים מקרים בודדים, שבהם חלקו הפנימי של השיער, זה המצוי מתחת לעור, אינו נמצא באותו כיוון של השיער הצומח, דבר המקשה על הוצאתו בשלמות. מצב זה, המכונה Fox שלילי, שכיח בעיקר בגברים בעלי שיער מקורזל מאוד, ואינו מתאים להשתלה בשיטת ה-FUE.
1. אזור מצומצם: שיטת ה-FUE מומלצת בעיקר לכיסוי אזורים ממוקדים וקטנים יחסית, כגון: מפרצים וטשטוש צלקות.
2. גילוח: לעומת שיטת ה-FUT שבה אין צורך לגלח את השיער, חייב המטופל בשיטת ה-FUE לגלח לפני הניתוח את שערו לאורך של מילימטר אחד, כדי שהוצאת הזקיקים תיעשה בקלות.
3. כמות: כמות השיער שניתן ליטול בפעולה זו אינה גדולה, והיא נעה בין 600 ל-800 זקיקים. לצורך השוואה: בהשתלה רגילה, בשיטת ה-FUT, מוציאים בד"כ
2,000-1,500 זקיקים המכילים בין 4,000-3,000 שערות.
4. זמן: הטיפול בשיטה זו עלול להתארך מאוד. לדוגמה, נטילת 800-600 זקיקים, שבהם 1,500-1,000 שערות, עשויה להימשך בין ארבע לשש שעות רצופות בעוד השתלה רגילה נמשכת כשעתיים.
5. עלות: בשל מורכבות הטיפול ואורכו, מחיר השתלת 800 זקיקים, המכילים כ-1,500 שערות, בשיטת FUE גבוהה ממחיר השתלה רגילה של 2,000 זקיקים המכילים 4,000-3,000 שערות.
• השתלת שיער בקרחת צלקתית

קרחת צלקתית באזור כלשהו בקרקפת עלולה להיווצר בעקבות מחלה או בעטיו של גורם חיצוני שהסב נזק או הרס לשורשי השיער, ויש שהיא נגרמת מפגם מולד בקרקפת.
מחלות העור העלולות לגרום לקרחת צלקתית הן זיהומים, זאבת דיסקואידית (Lupus Discoid), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד. לעתים יש לערוך ביופסיה כדי לאבחן במדויק את המחלה שגרמה להתקרחות.
בין הגורמים המכניים החיצוניים להיווצרות קרחת צלקתית נמנים טראומה שהתרחשה בלידה, כווייה, ניתוח בקרקפת, הקרנות ופציעות.
ברוב המקרים ניתן לבצע השתלה בקרחת צלקתית, אולם בצלקות שנגרמו ממחלות יש להמתין לפחות שנתיים שבהן המחלה לא פעילה, כדי שיהיה אפשר לבצע את הטיפול.
שיטת השתלת השיער במצב זה דומה לשיטה הרגילה, אלא שבקרחת צלקתית יש צורך להרים את עור הקרקפת ע"י נוזלים כדי להכניס את השערות מתחת לעור, שכן עור מצולק דק יותר מעור רגיל.
שיעור הצמיחה של כלל השערות המושתלות בקרחת צלקתית יכול להגיע ל-90-60 אחוז.

References
1.    Norwood OT. Male pattern baldness: Classification and incidence. South Med J 1975;68:1359-1365
2.    OlsenE. Pattern hair loss. In: disorders of hair grouth. Diagnosis and treatment. New York: McGraw Hill 2003
3.    Price VH, Manefee E. Quantitative estimation of hair growth. I. Androgenetic alopecia in women: effect of minoxidil. J Invest Dermatol 1990;95(6)
4.    Olsen EA, de Long ER. Long term follow-up of men with male pattern baldness treated with topical minoxidil. J Am Acad Dermatol 1987;16(3):688-695
5.    Ginzburg A, Unger W. Use of intradermal minoxidil in the treatment of female pattern hair loss: First clinical experience. Dermatol. Surg. In Press
6.    Olsen EA. Evaluation and treatment of male and female pattern hair loss. J Am Ac Derm 2005;52:301-311
7.    Roberts J. Clinical dose ranging studies with finasteride, a type 2 5alpha reductase inhibitor in male with male pattern hair loss. J Am Ac Dermatol 1999;41(4)555-563
8.    Leyden J, DunlapF. Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss. J Am Ac Dermatol 1999;40(6) 930-937
9.    Bernstein RM. Dissecting microscope versus magnifying loupes with Transllumination in the preparation of follicular units grafts. Derm Surg 1998 24:875-880
10.    Bernstein RM, Rassman WR. The logic of follicular unit transplantation. Dermatologic clinics 1997;17:1-35
11.    Rassman WR, et al. Follicular unit extraction: Minimally invasive surgery for hair transplantation. Dermatol Surg 2002;28:720-727


LeftSide