סרטי ניתוחים

סרטי ניתוחים
פרופ' אבי סלומון - מחלקת עיניים, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים; דוא"ל: dr.avi.solomon@gmail.com


יש לכם סרט מעניין שאתם רוצים לשתף בו את כולנו? הגרעין נפל לזגוגית והוצאתם אותו ברוב תושייה? הרקסיס "ברח" והצלחתם לשלוט במצב בקור רוח? ה-Medial Rectus נעלם לאחר החיתוך ולא נודע לאן? עדשת הארטיזן הושתלה הפוך? קילפתם ממברנה ואיתה את כל המקולה? שתפו אותנו ברגעים הקשים, אנו פה בשבילכם...
מנתחים שיש ברשותם סרטוני ניתוחים מעניינים, בין שאלו צרות צרורות ובין שהצלחות מרהיבות, מתבקשים לשלוח אותם בצירוף הסבר קצר לעורך המדור. להצגת הסרטים מעל במה זו ערך רב בשיתוף מידע בין רופאי העיניים בארץ על שיטות ניתוחיות, מכשור חדש וגישות חדשניות.
לאחר הוצאת הגיליון לדפוס יוצגו הסרטים המופיעים במדור זה גם באתר איגוד רופאי העיניים.

סרטון 1: הרמת עדשה תוך-עינית שעברה דיסלקציה ותפירתה לקשתית

ד"ר אדי אברבוך, יחידת הרשתית, מרכז רפואי הדסה
עין כרם, ירושלים

הסרטון מדגים ניתוח בחולה שעבר דיסלוקציה של עדשה
תוך-עינית עם הקופסית לחלל הזגוגית, הרמת העדשה, שחרורה מהקופסית ותפירתה לקשתית. מדובר בחולה שסבל בעבר מפסאודואקספוליאציה ועבר ניתוח קטרקט. מאוחר יותר פיתח היפרדות רשתית, עבר ויטרקטומיה עם שמן סיליקון ובהמשך הוצאת שמן סיליקון. לאחר מספר שנים שוב פנה עקב איבוד ראייה פתאומי. בבדיקתו נמצאה דיסלוקציה של העדשה עם הקופסית לחלל הזגוגית.
בתחילת הניתוח נעשה שימוש ב-Iris Hooks להרחבת האישון. במהלך תפיסת העדשה והרמתה רואים כי הקופסית סביב העדשה שלמה. כדי לאפשר את תפירת הרגליות של העדשה, מבוצע שחרור רגליות העדשה משרידי הקופסית בעזרת ויטרקטום. לאחר מכן העדשה מורמת ומונחת על פני הקשתית. שני תפרי פרולן 10-0 עם מחט ישרה מועברים דרך הקרנית ודרך הקשתית, מאחורי הרגליות, קצות התפרים נתפסים ומוצאים החוצה דרך פתחים בלימבוס, ונקשרים כדי לעגן את
2 הרגליות אל הקשתית. לאחר מכן מועבר גוף העדשה אל מאחורי הקשתית. לבסוף מתבצע ניקוי חלל הזגוגית משרידי הקופסית.
סרטון 2: השתלת קרנית, תפירת עדשה לסקלרה והתקנת קשתית מלאכותית
לאחר טראומה

ד"ר שמואל לברטובסקי וד"ר איגור קייזרמן, מחלקת עיניים, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון
בסרטון זה מוצג ניתוח של חולה צעירה אשר עברה פציעה חודרת לעין במהלך תאונת דרכים. הפציעה נגרמה מחדירת רסיס זכוכית גדול למקטע הקדמי אשר השאיר את החולה עם צלקת משמעותית בקרנית, חוסר גדול של רקמת קשתית וחוסר עדשה (אפקיה).
בתחילת הניתוח מבוצעים שני מתלים סקלרליים בשעה 6 ו-12 שיאפשרו אח"כ כיסוי הקשרים של תפרי העיגון של הרגליות. הקרנית עוברת טרפינציה. מבוצעת ויטרקטומיה קדמית. לאחר מכן מתבצע עיגון של הרגליות של העדשה התוך-עינית בעזרת תפרי פרולן 9-0 מיוחדים בעלי לולאה בקצה. לולאה זו מאפשרת קיבוע של החוט לרגלית ללא קשר. המחט מועברת לאחר מכן דרך הסקלרה באזור המתלה, ומתבצעת תפירה לסקלרה.
לאחר מכן מושתלות שתי טבעות של קשתית מלאכותית של Morcher (Morcher Iris Diaphragm). אלו הן שתי טבעות המונחות על העדשה התוך-עינית ומשתלבות זו בזו ליצירת טבעת שלימה של קשתית מלאכותית. את הטבעות ניתן להניח על העדשה התוך-עינית, ואפשר גם לתפור אותן לסקלרה. לבסוף מתבצעת תפירת שתל קרנית התורם.

סרטון 3: תאורה עם סיב אופטי בקרנית עכורה להסרת שרידי רגליות עדשה תוך-עינית וקילוף הדסמט ב-DSAEK

ד"ר אריה מרקוביץ\, מחלקת עיניים, מרכז רפואי קפלן, רחובות
הסרטון מדגים שימוש בתאורה עם סיב אופטי דרך קרנית עכורה כדי לראות פעולות המתבצעות בלשכה הקדמית. החולה הוא בן 80, ועבר ניתוח קטרקט והשתלת עדשה (ראה מצגת המצורפת לתקליטור). בבדיקתו נצפתה עדשה תוך-עינית אחורית עם קצה שבור, וחלק שבור של העדשה נמצא בלשכה הקדמית. חדות הראייה היא ספירת אצבעות ממרחק 1 מטר.
בעזרת תאורה עם סיב אופטי דרך הקרנית הבצקתית מאותר שבר העדשה ומוצא בעזרת מלקחיים. לאחר מכן מתבצע DSAEK (הכולל קילוף שכבת הדסמט, אירידוטומיה היקפית, החדרת רקמת התורם ללשכה בעזרת Busin Glide, תפירת הפתחים ומילוי הלשכה באוויר). חדות הראייה 3 חודשים לאחר הניתוח היא 6/9 והקרנית שקופה.


LeftSide