רישום תרופות אפריל 2006

רישום תרופות אפריל 2006


קרדיולוגיה
התרגשות רבה נוצרה אודות Crestor (rosuvastatin) שגורמת לנסיגת מחלת לב. מחקר Asteroid החדש מצביע על הצטמקות רבדים טרשתיים בחולים שנוטלים Crestor 40 מ”ג ליום במשך שנתיים. בחולים אלה LDL ירד במחצית בערך עד 60 מ”ג%, ו-HDL עלה כמעט ב-15%.
מומחים סבורים שצירוף זה של LDL נמוך מאוד ו-HDL מוגבר הנו סיבת נסיגת הרבדים הטרשתיים. אין זה אומר שיש לרשום Crestor לכל חולה.
ניסוי זה לא השווה Crestor עם תרופות מורידות שומנים אחרות ועוד לא הוכיחו שהוא מונע התקפי לב. הוא כן תומך בנטייה האחרונה לתת טיפול יותר אינטנסיבי ולשאוף לרמות LDL נמוכות יותר, 70 מ”ג% או פחות, בעיקר בחולים בעלי סיכון גבוה. אלה הם חולי מחלת לב בלתי יציבה או חולי לב עם גורמי סיכון רבים.
יש לזכור שמינון סטטינים גבוה מגביר את תופעות הלוואי, במיוחד פגיעה בשרירים. מינוני Crestor גבוהים יכולים לגרום לחלבון בשתן. יש להתחיל במינון נמוך ולהעלותו כדי להגיע למטרות.

קיימים חילוקי דעות אם יש להפסיק simvastatin או atorvastatin (Lipitor) כשהחולה מקבל אנטיביוטיקה. המטבוליזם של סטטינים אלה מתעכב על ידי אריתרומיצין, clarithromycin (Klacid), itraconazole (Sporanox), ו-ketoconazole (Nizoral). זה גורם לעליית רמת הסטטין בדם ולכן הסיכון למיופתיה. ההוראות בדף לחולה לגבי סימווסטטין ממליצות על הפסקת התרופה כשהוא מקבל אנטימיקרוביאליים אלה.
ברם, קרדיולוגים מודאגים שהפסקה פתאומית של סטטין יכולה להזיק לחולים מסוימים.
הפסקה זמנית של סטטין כנראה בטוחה בחולה מחלת לב איסכמית יציבה. אבל ייתכן שיהיה מסוכן בחולה לב לא יציב או אחרי אחרי אוטם לב טרי. אם הפסקת הסטטין אינו בא בחשבון, יש לרשום azithromycin (Azenil, Zeto). לגבי תרופות נגד פטריות, יש לשקול nystatin ,terbinafine או griseofulvin כתחליף לפי המצב. אם חייבים לתת את הסטטין עם תרופה הלא רצויה כנ”ל, מומחים אחדים ממליצים על הורדת מינון הסטטין או נטילתו כל יומיים. לגבי חולים שחייבים טיפול כזה לטווח ארוך או חוזר, יש להחליף לסטטין שאינו מושפע מהאנטיביוטיקה כמו pravastatin או fluvastatin (Lescol).

SSRIs בהריון
הדאגה לגבי השימוש ב-SSRIs בהריון גוברת. חשבנו בעבר שנטילת SSRIs בהריון הייתה בטוחה. ייתכן שבכל זאת אינם נטולי סיכון. לפני זמן מה נודע שייתכן כי paroxetine (Paxxet) גורם למומים מלידה עם נטילתו בשליש הראשון של הריון. תרשום SSRI אחר אם יש צורך בו בשליש הראשון. טרם נצפו עד כה בעיות אלה ב- SSRIsאחרים.
יתר לחץ דם ריאתי ממושך. נראה שלילודים שחושפו
ל-SSRIs במחצית השניה של הריון יש סיכון יותר גבוה ליתר לחץ דם ריאתי. הסיכון עולה מ-21 ל-10 מקרים ל-1000 ילודים כשחושפו לתרופות אלה. עדיין מוקדם לומר ש-SSRIs גורמים ליתר לחץ דם ריאתי מתמשך אבל הנו עוד סיבה להיזהר משימוש ב-SSRIs בהריון.
תסמונת ניאונטלית. SSRIs לפני הלידה יכולים לגרום לסיבוכים בילוד כמו איריטביליות, פרכוסים וכו’. מומחים מסוימים ממליצים על הפסקת SSRI כשבועיים לפני הלידה, אבל צעד כזה יכול לגרום להישנות הדיכאון באם. יעץ לנשים לשקול את הסיכון מול התועלת. ייתכן שהסיכון  של דיכאון לא מטופל גובר על הסיכון של התרופה. 

אלרגיה
עם בוא האביב רופאים טרודים בשאלות חולים לגבי מה לעשות נגד נזלת אלרגית.
תרסיס סטרואיד לאף הנו הטפול היעיל ביותר לנזלת אלרגית. אנטיהיסטמינים דרך הפה יעילים נגד תלונות קלות עד בינוניות, וגם נגד עיניים דומעות ומגרדות.
שקול את השימוש באנטיהיסטמינים דור שני [loratidine, fexofenadine (Telfast)]. הם פועלים בדיוק כמו הישנים יותר, רק נסבלים יותר טוב, מספר פעמים ביום פחות, ויעילים במידה מסוימת נגד גודש. תרסיס azelastine (Rhinolast) יעיל כמו אנטיהיסטמינים דרך הפה נגד תלונות באף וכן עיניים דומעות ומגרדות.
מורידי גודש (decongestants). Pseudoephedrine יעיל אבל בארה”ב כבר מגבילים את השימוש בו. Phenylephrine משמש עכשיו כתחליף אבל כנראה אינו יעיל כמוהו.
צירופי אנטיהיסטמין ומוריד גודש הנם יעילים יותר מאשר כל אחד בנפרד ובמיוחד נגד תלונות מרובות. תרסיסים של מורידי גודש הנם לטיפול קצר טווח בלבד.
Montelukast (Singulair) אינו יעיל יותר מאשר אנטיהיסטמינים או פסוידואפדרין נגד נזלת אלרגית. השתמש בו רק לחולים שסובלים גם מאסתמה.
באופן כללי התחל באנטיהיסטמין ו/או מוריד גודש נגד תלונות קלות עד בינוניות שנמשכות פחות מחודש. תרשום תרסיס סטרואידלי נגד תלונות קשות יותר או מתמשכות.

* תרגום מתוך: Prescriber’s Letter, April 2006, Vol 13, No 4LeftSide