מידע מכוונן לציבור על מניעה ואבחון מוקדם של בעיות עיניים

מידע מכוונן לציבור על מניעה ואבחון מוקדם של בעיות עיניים
ד"ר עידי מצר


ד"ר עידי מצר - מחלקת עיניים, מרכז רפואי רמב"ם, הקריה הרפואית לבריאות האדם, חיפה

קיים מגוון של בעיות עיניים שניתן למנוע על ידי פעולה מקדימה של האדם או אבחון מבעוד מועד של רופא העיניים. ניתן להפחית את שיעור הפגיעה בעיניים בעבודה או בבית. לאנשים עם גורמי סיכון למחלות עיניים ניתן לעשות בדיקות תקופתיות עצמיות או במרפאת עיניים לגילוי ולטיפול מוקדם. בעיות עיניים אלה הן:
• נזקים פיזיקליים או פיזיים מסביבת הפנאי או העבודה: נזקים מקרינת שמש אולטרה-סגולה שעלולים להגדיל את הסיכון לפתח בעתיד ירוד או ניוון של מרכז הראייה.
• שימוש במשקפי מגן בעבודה להגנה מנתזים של שבבים מתכתיים, כגון דיסק לחיתוך מתכת או מכות פטיש על אזמל.
• הימנעות משימוש בעדשות מגע לא מתאימות לאנשים עם נטייה לתופעות אטופיות.
• בדיקות חוזרות ומודעות של אנשים עם נטייה לבעיות במקולה, כגון CSR או AMD. יש לשים לב להופעת מטה-מורפופסיה, למשל על ידי שימוש בגריד ע"ש אמסלר.
• בדיקות לחץ תוך-עיני וקיעור דסקה באנשים עם גורמי סיכון לגלאוקומה.
• בדיקות גנטיות לילדים א-סימפטומטיים עם דסטרופיות של הרשתית כדי לאפשר לתכנן אורח חיים ומקצוע הולם אם הם נגועים ויסבלו מהפרעה מתקדמת בראייה בעתיד.
תואר עד כה מכלול רב של בעיות עיניים שונות, שהן שונות זו מזו גם בנושא המניעה, שיטות האבחון המוקדם התורשה וכו\. ואומנם, לא קיים אתר אחד ברשת הכולל מידע מקיף בתחום המניעה של בעיות עיניים. לכולנו יש מטופלים רבים שמעוניינים לשמוע יותר ובהרחבה על מחלתם, על התורשה, על דרכי המניעה ועל מגוון הטיפולים הקיימים למחלתם.
סקירה זו תפרט אתרים בעברית ובאנגלית היכולים לשמש את קהל המטופלים לפי סוג בעיית העיניים שלהם.

אתרים ישראלים

אתר איגוד רופאי העיניים בישראל (www.ophthalmology.org.il)
באתר מידע על בדיקות שגרה מומלצות בכל גיל וכוללות מה בודקים, איזה רופא מבצע את הבדיקה, מה מחפשים בבדיקה ובאופן כללי מתי צריך לפנות לרופא עיניים (חבלה בעין, עין אדומה, טשטוש ראייה וכדומה). כמו כן, מפורטת באתר בדיקת עיניים ביתית של חדות הראייה לילדים ולמבוגרים וכן בדיקת לוח אמסלר למבוגרים. באתר מידע על AMD, ירוד וגלאוקומה. המידע כולל בין היתר הסבר על המחלה, ההסתמנות הקלינית, כיצד לבצע בדיקה עצמית, מה הגורמים למחלה, דרכי טיפול תרופתיות או ניתוחיות ומניעה. ההסברים מלווים בציורים רפואיים וצילומים מאירי עיניים.
לראות (www.eyes.org.il)
האתר של העמותה לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל. האתר מכיל מידע על העין ומחלותיה מבחינת רפואה מונעת. באתר מידע על מחלת הגלאוקומה, מגוון מחלות תורשתיות, כגון: מחלת "בסט", מחלת סטרגרדט, רטיניטיס פגמנטוזה ותסמונת אשר וגם ניוון מרכז הראייה מגיל וירוד. ניתן למצוא מידע על המחלות הכולל: סוגי המחלה השונים, הסימנים ותסמינים, הגנטיקה במחלות תורשתיות, גורמי הסיכון, הבדיקות, הטיפול והשיקום וכן חידושים בתחום. האתר שופע תמונות ואיורים יפים של פתולוגיות, פונדוס, OCT, שדה ראייה ועוד.
החוג הישראלי לגלאוקומה (www.glaucoma.org.il)
אתר מושקע מאוד ויזואלית, אך עובד רק עם תוכנת אקספלורר. האתר מכיל מידע על אבחון גלאוקומה, גורמי הסיכון ובדיקת העין. האתר מפורט, כולל הסבר על מבנה ותפקוד העין מבחינת הרקע למחלה, ומצורפות אליו תמונות קליניות של הדסקה ושדה ראייה. כמו כן, מופיעים הסברים נאים על חשיבות הערכת הסיכון לגלאוקומה. באתר יש פירוט לגבי גלאוקומה פתוחת זווית וסגורת זווית: תיאור כללי של המצב, גורמי הסיכון, אבחנה, טיפול
ותת-סוגים נוספים, כגון גלאוקומה מולדת. גם כאן יש איורים יפים וצילומים המסבירים את הנזק לדסקה ולשדה הראייה ואת צורת מדידת הלחץ התוך-עיני במכשיר גולדמן.
נמ"ג (www.namag.org.il)
העמותה לחולי מרכז הרשתית בישראל מנהלת אתר מפורט עם מידע שימושי על המחלה, התמודדות ושיקום, קבוצות תמיכה ועוד, בשלוש שפות: עברית, רוסית ואנגלית. באתר יש מידע על המחלה, גורמי הסיכון, בדיקות שגרתיות לשם גילוי מוקדם והרגלי התנהלות המונעים ומאיטים אובדן ראייה. כמו כן, קיים הסבר על דרכי הטיפול השונות כולל PDT והזרקות תוך-עיניות של אווסטין ולוסנטיס. האתר מעוצב בכתב שחור גדול על רקע לבן מלווה בטבלאות ובתמונות מסבירות עיניים, המקלות את הקריאה ללקויי ראייה.
סטארמד (www.starmed.co.il)
באתר מאמר על פגיעות בעיניים (http://www.starmed.co.il/FirstAid/EyeInjuries) מתוך הספר "עזרה ראשונה להצלת חיים" מאת פרופ\ יואל דונחין מהדסה עין כרם ונתן קודינסקי. המאמר מפרט בקצרה את מבנה העין ותפקודה, ולאחריו כללי יסוד חשובים בטיפול הראשוני. לאחר מכן מפורטים לגבי כל סוג פציעה (חבלה קהה, חבלה חודרת, חומר כימי ועוד) הפגיעות האפשרויות בעין, הסימנים ודרכי הטיפול.
 e-med (www.e-med.co.il)
באתר מאמר של ד"ר נעמה קונסטנטיני וד"ר גל דובנוב-רז על מניעה וטיפול בפציעות עיניים בספורט (http://www.e-med.co.il/emed/new/usersite/content.asp?CatID=15&ContentID=15950).
במאמר מתוארים סוגי הספורט השונים העלולים לחשוף את הספורטאי לחבלת עיניים, חשיבות בדיקת העיניים טרם השתתפות, סוגי חבלות, הבדיקה, הממצאים האפשריים והציוד הייחודי למנוע זאת. מידע זה חשוב במיוחד לאותם אנשים שלהם רק עין אחת או שכבר נפגעו בעבר באחת מהעיניים, ונותרו עם עין אחת מתפקדת. הכרחי ליידע אנשים אלה על כל אמצעי המיגון הקיימים והרצויים וכן על ענפי הספורט המסוכנים במיוחד וכיצד יש להתגונן הן תוך כדי פעילות ספורטיבית והן בחיי היום יום.
מדיקל מדיה (http://www.medicalmedia.co.il/publications/SheetList.aspx?sheetid=165&magid=8)
גיליון מס\ 10 (הנוכחי) של כתב העת "העין Israeli Journal of EYE Update“ יעסוק בנושא מניעת מחלות עיניים. גם גיליון מספר 8 של כתב העת עסק בנושא זה. הגיליון מכוון בעיקר לרופאים, אך ניתן בכתבה כמו זו להשתמש גם לכריית מידע עבור חולים ומשפחותיהם.

אתרים באנגלית

Eye Care America (www.eyecareamerica.org.il)
האגודה האמריקאית לרפואת עיניים ייסדה מוסד שחרת על דגלו את שימור הראייה בציבור האמריקאי על ידי העלאת המודעות (http://www.eyecareamerica.org/). אומנם האתר לא עוסק בכל הנושאים שציינתי, אך בהחלט ברבים מהם ובשכיחים שבהם וכולל 20 מצבים ומחלות, כגון: ירוד, הפרדות רשתית, רטינופתיה סוכרתית, גלאוקומה וניוון מרכז הראייה ומצבים אחרים, כגון עין עצלה, פזילה וזוקן ראייה. בכל תחום מתוארים הסימנים ותסמינים, הטיפול והאבחון וסיבות וגורמי סיכון. האתר כולל מידע על זיהוי ודרכי טיפול במצבים אלה. יש אפילו מדמים (סימולטורים) של המצבים השונים (http://www.eyecareamerica.org/eyecare/conditions/index.cfm#sim-header).
Eye Smart (www.geteyesmart.org)
אתר אחר המנוהל על ידי ה-AAO, עוסק ממש במניעה ובעצם מהווה צורה שונה להסבר ולהגברת המודעות על מחלות עיניים, פציעות עיניים וזיהומי עיניים. הוא אף כולל מידעון הנשלח לדואר האלקטרוני שלכם עם פרטים על דרכי מניעה וטיפול. המחלות כוללות ירוד, רטינופתיה סוכרתית, גלאוקומה ו-AMD. בכל תחום יש הסבר על גורמי הסיכון והטיפול.
נוסף על כך, יוצא האיגוד האמריקאי באין-ספור הצהרות לעיתונות (http://www.geteyesmart.org/eyesmart/resources/newsroom.cfm) בנושאים מגוונים שמכסים חקיקה, מידע למניעה, טיפים ומבצעים למתן מידע בנושאי מניעה שונים החל ממניעת קרינת UV מזיקה וכלה בטיפולים חדישים בבצקת מקולרית. ניתן לעקוב אחר ההודעות באתר גם בפייסבוק ובטוויטר.
מספר רב של אתרים נלווים של אגודות ל-AMD, גלאוקומה למען העיוור, מכוני מחקר לאומיים, כגון ה-NEI (National Eye Institute) ועוד מספקים מידע גם לגבי מניעה (http://www.geteyesmart.org/eyesmart/resources/links.cfm).
האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים (www.aao.org)
ה-AAO עורכת חודש מודעות למניעת בעיות עיניים שונות. לכל נושא פורסמו הצעות להצהרה לעיתונות, נקודות לשיחה, הודעת שירות לציבור, הכרזה וחומר קריאה לאנשים בסיכון:
• חודש ינואר קרוי חודש המודעות לגלאוקומה. יותר משני מיליון אמריקאים מעל גיל 40 סובלים מגלאוקומה. רק מחציתם מודעים לכך בהיעדר סימנים מקדימים. מידע לגבי פרטי המחלה ודרכי הטיפול בה לציבור הרחב הוא יקר מפז (http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/glaucoma.cfm).
• חודש פברואר הוקדש להסברה לשם הגברת המודעות בקרב רופאי העיניים והציבור להציל את הראייה ולמנוע פגיעה בראייה עקב מחלה, פציעה או תאונה (http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/save_vision.cfm). ידוע כי יותר ממיליון אמריקאים מאבדים את הראייה מדי שנה ממגוון סיבות. יש לעקוב ולנסות לבצע גילוי מוקדם של רטינופתיה סוכרתית, AMD וגלאוקומה. באתר מוסבר הצורך במעקב שגרתי וניטור חולים בסיכון מוגבר למצבים אלה. כמו כן, המטופל מקבל הסבר באיגרת למטופל להשתמש במשקפי מגן בספורט, במשקפי שמש, להימנע מהתעסקות עם זיקוקי דינור ולהשתמש במשקפי מגן גם בפעולות שגרתיות, כמו החלפת מצבר ברכב.
• חודש מרץ הוקדש למודעות ל-AMD וכבדי ראייה
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/amd.cfm).
• מניעת פציעות ספורט בעיניים היה נושא חודש אפריל עקב 40,000 אתלטים הנפגעים מדי שנה בארה"ב. 90%
מהם היו מונעים פציעה עם מיגון מתאים
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/sports.cfm).
• חודש מאי הוקדש למודעות לצורך לביצוע בדיקות עיניים תקופתיות לוודא את בריאות העיניים
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/healthy.cfm).
• חודש יוני הוקדש לזהירות מזיקוקי דינור (חג העצמאות האמריקאי...) בשל 2,000 האנשים הנפגעים מהם מדי שנה בארה"ב מחציתם מתחת לגיל 15
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/fireworks.cfm).
• חודש יולי הוקדש למניעת נזק מקרינה אולטרה-סגולה
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/uv.cfm).
• חודש אוגוסט הוא חודש המודעות לירוד. ליותר מ-20 מיליון אמריקאים מעל גיל 40 יש ירוד. למותר לציין שירוד בעולם השלישי הוא הסיבה העיקרית לעיוורון בהיעדר משאבי אנוש לבצע את הניתוח (http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/cataract.cfm).
• חודש ספטמבר התרכז במאמץ למנוע פגיעה בעיני ילדים ולהגברת המודעות למחלות עיניים בילדים
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/children.cfm). 21 מיליון ילדים בארה"ב סובלים מבעיות עיניים. 1 מתוך 20 ילדים לפני גיל בית ספר ו-1 מתוך כל 4 ילדים בגילאי בית ספר סובלים מבעיות עיניים.
• חודש אוקטובר נסב על מניעת פציעות בעיניים. מתברר שכל שנה יותר ממיליון איש סובלים מפגיעות בעיניהם בארה"ב. יותר מ-90% מפגיעות אלה היו נמנעות אילו היו משתמשים בציוד למיגון העיניים. באתר
http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/injury.cfm.
• חודש נובמבר הוקדש ל-29 מיליון האמריקאים מגילאי 20 ומעלה הסובלים מסוכרת, מתוכם רק שליש מודעים למחלתם. כך למשל רטינופתיה סוכרתית היא הסיבוך השכיח ביותר בסוכרת ופוגעת ביותר מ-5 מיליון אמריקאים בני 18 ומעלה.
• בחודש דצמבר התרכזה ההסברה בחגיגות ובמניעת פגיעה מצעצועים, לרגל חופשת חג המולד
(http://www.aao.org/aaoesite/eyemd/toys_celebrations.cfm).
האיגוד הבריטי לרפואת עיניים
איגוד זה מסתפק בצורה הרבה פחות דרמטית בחוברות הסבר על בעיות ומחלות עיניים שונות, דרכי אבחון, טיפול ויצירת קשר עם גורמי בריאות. את החוברות ניתן להוריד ללא תשלום מאתר האיגוד בצורת מסמך PDF (http://www.rcophth.ac.uk/about/public/booklets). החוברות עוסקות בשבעה מצבים שכיחים: AMD, ירוד, RP, RD, נסטגמוס, גלאוקומה וסוכרת. נסטגמוס ו-RP, למשל, הם מצבים שבהם יותר חשוב הגילוי והזיהוי כדי לזהות את הסיבה ולאפשר מעקב ראוי, תכנון סגנון חיים בעתיד וזיהוי סיבוכים הנלווים לבעיות אלה.
אתר אחר של האיגוד הבריטי עוסק בסיכונים עקב התמכרות לעישון, אלכוהול וחשיבות הדיאטה והעיסוק בספורט
(http://www.rcophth.ac.uk/about/public/public-health).
האגודה הבריטית לעיוור, ה-RNIB (www.rnib.org.uk/xpedio/groups/public/documents/PublicWebsite/public_lookafteryoureyes.hcsp) פרסמה באתר שלה דף נחמד עם לינקים שבצורה מבודחת מסביר ומתריע כיצד להימנע מבעיות עיניים על ידי התמודדות עם עישון, אלכוהול, דיאטה נכונה ובטיחות במקום העבודה ובבית.
האתר של האיגוד הקנדי לרפואת עיניים (COS)
מכיל טיפים למניעת פגיעות בעיניים במצבים שונים בבית, במכונית, בפעילויות בחוץ כגון ספורט וזיקוקי דינור וגם בעבודה (http://www.eyesite.ca/english/public-information/eye-safety/index.htm). האתר די לקוני וספרטני, אך מכיל נקודות למחשבה. במקום אחר באתר יש עלונים בצורת מסמכי PDF של 11 מצבים ומחלות עיניים (http://www.eyesite.ca/english/public-information/eye-safety/index.htm). בדומה לאיגוד הבריטי, המידע מדויק, מועבר בצורה פשוטה, אך צנוע בהשוואה לשיווק של האיגוד האמריקאי.

סיכום והמלצות

המידע על מחלות עיניים ופציעות עיניים קיים באתרים בעברית. הרחבה ומידע גם על הנעשה, בייחוד בעולם המערבי, נמצא באתרים הלועזיים.
שימוש פורה ומושכל.


LeftSide