עדשה חד-יומית המעוצבת להרכבה בריאה של עדשות מגע

עדשה חד-יומית המעוצבת להרכבה בריאה של עדשות מגע


David Ruston and Dr Kurt Moody, Optician 2009; 238 (6222): 34-37
סיכום ע"י: Ioannis G. Tranoudis

מאמר זה בוחן את העיצוב והביצועים של העדשה החד-יומית הראשונה בעולם מסיליקון-הידרוג\ל, 1•DAY ACUVUE® TruEye™, ודן בניסיון המומחים המטפלים עם העדשה. מאז השקתם לראשונה לפני כ-15 שנים, עדשות מגע חד-יומיות ממשיכות להיות אפשרות אטרקטיבית עבור מטופלים. כאחת מכל חמש התאמות חדשות בכל העולם היא של חד-יומיות, אם כי נתון זה משתנה רבות בקרב שווקים שונים. 1•DAY ACUVUE® TruEye™ משלבת את הנוחות ואת היתרונות הבריאותיים של אופן הרכבה חד-יומי, עם הפיזיולוגיה והנוחות של חומר הסיליקון-הידרוג\ל. עדשה זו עולה בביצועיה על עדשות הידרוג\ל במספר תחומים, כגון: היעדר סממנים הקשורים להיפוקסיה, הודות להעלאת ביצועי החמצן. נוחות גם היא אלמנט חשוב בהצלחתה של כל עדשת מגע, ועל כן רמות נוחות השוות או גדולות מזו של 1•DAY ACUVUE® MOIST™ היוו אחת מהדרישות בעת פיתוחה של עדשה זו.
צפוי כי להעברת החמצן של 1•DAY ACUVUE® TruEye™ יהיו יתרונות משמעותיים עבור כלל המטופלים, במיוחד אלו המרכיבים עדשות למשך שעות ארוכות או משתנות, או בעלי מספרים גבוהים יותר המצריכים עדשות עבות יותר. העדשה מיוצרת מחומר הגלם Narafilcon A ומהגרסה החדשה ביותר של הטכנולוגיה הפטנטית HYDRACLEAR® אשר נמצאת בשימוש ג\ונסון & ג\ונסון בכל חומרי הסיליקון-הידרוג\ל של החברה. HYDRACLEAR®1 מתוכננת במיוחד לתדירות הרכבה חד-יומית, ועל כן מכילה נפח גבוה של PVP (Polyvinyl Pyrrolidone) בתוך מטריקס העדשה. מחקרים הראו כי לחומר Narafilcon A מקדם החיכוך הנמוך ביותר מבין כל העדשות החד-יומיות ועדשות המגע מסיליקון-הידרוג\ל (איור 1).נוסף על כך, Narafilcon A מראה כי איננו משחרר את גורם ההרטבה הפנימי לסביבה העינית במהלך ההרכבה. זווית המגע הדינמית של העדשה שווה לזו של 1•DAY ACUVUE® MOIST™, ומעניקה נרטבות מצוינת. המודולוס נמוך באופן יחסי ודומה לזה של ACUVUE® OASYSTM, וכן תכולת המים גבוהה יחסית, בדומה ל-ACUVUE® ADVANCE®. כמו בשאר עדשות המגע מסיליקון-הידרוג\ל מבית ג\ונסון & ג\ונסון, ל-1•DAY ACUVUE® TruEye™ חסימת UV מדרגת Class I, בעלת יתרונות הגנה מפני חשיפת UV וכן בעלת חסימת UV הגבוהה ביותר מבין כל העדשות החד-יומיות הקיימות כיום בשוק (יותר מ-96% חסימת UVA
ו-100% חסימת UVB).
תוצאות מוקדמות מראות כי מרכיבים אשר התרגלו ל-1•DAY ACUVUE® TruEye™ צפויים להרכבה נוחה ועקבית מבוקר ועד לילה, כמו גם לנוחות השווה לזו של עין ללא עדשה בכלל (איור 2). נוסף על כך, מחקר הראה גם כי מדדי מפתח של פיזיולוגיה אוקולרית (היפראמיה לימבאלית ושל הלחמית, הכתמת הקרנית ושינויים טרסאליים של הלחמית) נותרו ללא השפעה לאחר הרכבה של חודש אחד.1•DAY ACUVUE® TruEye™ היא עדשת המגע הראשונה אשר משלבת בין יתרונות הבריאות והנוחות של חומר הסיליקון-הידרוג\ל להיגיינה ולנוחיות של הרכבה חד-יומית, ומאפשרת למומחה המטפל להתאים עדשות מגע לטווח רחב של מטופלים תוך עזרה בשמירה על בריאות העין בהרכבת עדשות מגע.


LeftSide