כינוס הסדנאות השנתי השביעי למניעה, טיפול וליווי חולי סרטן ובני משפחותיהם לזכרה של ד“ר אריקה הראל ז“ל - 05.05.2010

כינוס הסדנאות השנתי השביעי למניעה, טיפול וליווי חולי סרטן ובני משפחותיהם לזכרה של ד“ר אריקה הראל ז“ל - 05.05.2010


בתאריך 05.05.10 נערך כינוס הסדנאות השנתי השביעי למניעה, טיפול וליווי חולי סרטן ובני משפחותיהם לזכרה של
ד“ר אריקה הראל ז“ל.
הנושא שנבחר השנה היה: “מחלת הסרטן בצעירים“.
הכינוס נערך ב“היכל התרבות“, נס ציונה. כבכל שנה, אורגן הכינוס ע“י המחלקה לרפואת המשפחה במחוז מרכז של שירותי בריאות כללית, בחסות איגוד רופאי המשפחה בישראל והאגודה למלחמה בסרטן בישראל.
מבנה הכינוס הוא של סדנאות אינטראקטיביות, בהשתתפות פעילה וחווייתית של המשתתפים. רוב הקהל מורכב מרופאי משפחה, אך מוזמנים גם רופאים ממקצועות אחרים, המגלים עניין בנושא. יש לציין כי השנה חלק נכבד מהקהל שלקח חלק בכינוס, היו אחיות.
הרצאת הפתיחה עוסקת בנושא המרכזי שנבחר לכינוס באותה שנה. השנה נפתח הכינוס בהרצאה בנושא: “השלכות של החלמה מסרטן בגיל הילדות על המבוגר הצעיר“ שהעביר ד“ר מיכאל ויינטראוב, מנהל המחלקה ההמטואונקולגית ילדים בביה“ח “הדסה עין כרם“. ההרצאה הועברה בצורה רהוטה ומעניינת, והעשירה את המשתתפים במידע חשוב.
המשתתפים בכינוס חולקו ל-3 קבוצות, ושלוש סדנאות הועברו במקביל וברצף, דבר שאיפשר לכל משתתף לקחת חלק בכל אחת מהסדנאות בשלמותה.
סדנה ראשונה: “החיים תחת איום“ - סדנה שהוקדשה למחלות הסרטן בהקשרן הגנטי. נדונו התערבויות המאפשרות לאיתור מוקדם או להפחתת הסיכון להופעת מחלה ממאירה במטופלים הנושאים גנים שונים.
המנחה: פרופ‘ איתן פרידמן - מנהל יחידת אונקוגנטיקה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר.
סדנה שנייה: “המשך מירוץ החיים בצל מחלת הסרטן“ - כאשר מופיעה מחלת הסרטן בבוגרים צעירים, עולה הקושי שבהתמודדות עם המחלה והטיפולים לצד המשך שגרת החיים, עול הפרנסה, טיפול במשפחה, תפקוד חברתי וכיוצא באלו.
מנחות: עו“ס אורית שפירא - האגודה למלחמה בסרטן, עו“ס זהבה לומס - המחלקה לרפואת המשפחה, מחוז מרכז של שירותי בריאות כללית.
סדנה שלישית: “מיניות ומחלת הסרטן בצעירים“ - השפעה על היחסים הזוגיים, דימוי הגוף, קשיים בתפקוד מיני במטופלים בכימותרפיה או ברדיותרפיה, ואפשרויות הטיפול והשיקום המיני.
מנחה: גילה ברונר MPH ,MSW ,CST, מנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
בתחילת הכינוס חולק חומר הכולל תקצירים של הסדנאות ולוחות זמנים.
ההשתתפות בכינוס השנה הייתה גבוהה, עם 95 משתתפים.
במשוב של המשתתפים בתום הכינוס הם ציינו כי למדו דברים חדשים ורלוונטיים לפרקטיקה היום-יומית שלהם בתחום. הם הוסיפו כי הסדנאות היו מועילות, וביקשו לשלב סדנאות דומות במהלך שנת הלימודים, בלימודי ההמשך ובהשתלמויות בימי רביעי בבוקר.
אנו רוצים להודות לאיגוד רופאי המשפחה, וכן לאגודה למלחמה בסרטן בישראל, על התמיכה הכספית בכינוס ועל שהעמידה דוכן עם חומר הסברה רב ומגוון על מחלות הסרטן, מניעה, טיפול וזכויות החולים.
וכמובן, תודה לחברי המחלקה על השתתפותם בארגון כינוס מכובד ומוצלח נוסף.
ד“ר ששון נקר - מנהל המחלקה
ד“ר רוברטו איינבינדר - יו“ר הכינוס


LeftSide