החדרת ליגנוקאין לשלפוחית השתן מסייעת באבחון תסמונת השלפוחית הכואבת

החדרת ליגנוקאין לשלפוחית השתן מסייעת באבחון תסמונת השלפוחית הכואבת
ד"ר אילן זיו


תסמונת השלפוחית המכאיבה Bladder Pain Syndrome) BPS) או כפי שנקראה בשמה הקודם: IC (Interstitial Cystitis), היא תעלומה, ללא פתרונות מספקים באבחון ובטיפול לאורך השנים. התסמונת מאופיינת בכאבים באגן, בתלונות אורינריות של דחיפות, בתכיפות בהשתנה ונוקטוריה, וכן בדיספראוניה. למרות מיקומה המוגדר מאוד של שלפוחית השתן בקדמת האגן, הכאב קורן לחלקו האחורי ואף מסביב לאנוס. בהתאם לכך, גם בעיות גינקולוגיות מובהקות כמו המחלה הזיהומית של האגן (PID), עלולות להופיע קלינית בליווי תלונות אורינריות מובהקות.
נשים הלוקות במצב זה, המשויך לקבוצה רחבה יותר של תסמונות כאב אגני כרוני CPPS ((Chronic Pelvic Pain Syndrome, נופלות למעשה בין הכיסאות, שכן האבחון אינו יעיל די צרכו והטיפול אינו מספק. נשים אלו מסתובבות בין מרפאות שונות (גינקולוגיה, אורולוגיה, פרוקטולוגיה, פיזיותרפיה לרצפת האגן, ועוד), ובפיהן תלונות מבלבלות על כאבים באגן ועל דיספראוניה, וכן תלונות אורינריות ואף תלונות פרוקטליות.
עבודת המחקר הנוכחית בדקה שיטה ישנה שנזנחה במידה רבה, והיא בחינה של השפעת אלחוש מקומי על דופן שלפוחית השתן כהליך לאבחון מקור הכאב.
שיטה
22 נשים שענו על קריטריוני המחקר והתלוננו על כאבי אגן המשויכים למערכות האגניות השונות נתקבלו למחקר. לכולן הוחדר צנתר לשלפוחית השתן, ודרכו הוזרקו 20 מ"ל של ליגנוקאין בריכוז 2%. נוכחות הכאב או הפחתתו נרשמו באמצעות Visual Analogue Score כעבור 2, 10 ו-20 דקות מרגע ההחדרה. כל הנשים עברו ציסטוסקופיה בהרדמה, ונוסף על כך נלקחה מהן ביופסיה מדופן השלפוחית לאבחון BPS.
נשים שהגיבו להזרקת ליגנוקאין או שבביופסיה נצפו המאפיינים של BPS, טופלו בהתאם לפרוטוקול המקובל ביחידת המחקר באמצעות החדרה חד-שבועית של הפארין+הידרוקורטיזון לחלל השלפוחית במשך שישה שבועות. במקביל הן טופלו בתכשירים אנטיכולינרגיים. נשים שלא הגיבו להחדרת ליגנוקאין או שביופסיה מדופן שלפוחית השתן שללה נוכחות BPS, הופנו לבירור גינקולוגי/גסטרואנטרולוגי.
תוצאות
15 מתוך 22 הנשים (68%) דיווחו על הפחתה משמעותית בתלונות. ב-11 מהן נצפתה היעלמות מוחלטת של הכאב, וב-7 מתוך 22 הנשים לא היה שינוי בתלונות בעקבות החדרת הליגנוקאין.
ב-13 מתוך 15 הנשים שהגיבו להחדרת הליגנוקאין נצפו סמנים תוך-שלפוחתיים התומכים באבחנת BPS. ב-7 הנשים שלא הגיבו להחדרת ליגנוקאין - בשתיים אובחנה אנדומטריוזיס, בארבע אובחן PID ובאישה נוספת אובחנה דיוורטיקוליטיס.
מסקנות
מדובר במבחן פשוט והגיוני המוכר זה שנים, אך נזנח מסיבות שונות עם הזמן, מבלי שבעצם נוסף לסל האבחון שלנו כל אמצעי נוסף יעיל יותר. התוצאות שהובאו מרשימות מאוד, אך מחייבות אישור ממקורות נוספים.


LeftSide