חוסמי תעלת הסידן בדרמטולוגיה

חוסמי תעלת הסידן בדרמטולוגיה
ד"ר עזריאל פרומקין קופת חולים מכבי, מחוז השפלה


Calcium Antagonists in Dermatology: a Review of the Evidence and Research-Based Studies
Palamaras I, Kyriakos K.
Dermatology Online Journal 2005תעלת הסידן היא מעבר בדופן התא המאפשר כניסת סידן באופן מבוקר. זרימת יוני סידן אל תוך התא נחוצה לפעולות פיזיולוגיות רבות כגון התכווצות שריר הלב, התכווצות השריר החלק בדופן כלי הדם ובדופן איברים פנימיים חלולים, למשל הסימפונות ועוד. חוסמי תעלת הסידן הן תרופות המשמשות בעיקר לטיפול בתעוקת הלב (a Angina Pectoris), בהפרעות קצב על-חדריות (Supraventricular Arrythmias), וביתר לחץ הדם. תופעות הלוואי אינן חמורות ומתבטאות לרוב בירידת לחץ דם (בעיקר בעמידה), בצקת היקפית, עצירות והגדלת השדיים, תופעות הלוואי בעור כוללות התקפי הסמקה בפנים, אודם ובעירה בכפות הרגליים בלילה, טלאנגיקטזיות בפנים, גרימת או החמרת פסוריאזיס, ולעיתים יותר רחוקות פריחות עם דימומים, זאבת אדמנתית
תת-חדידה (Subacute Cutaneous L E), רגישות לשמש, פמפיגואיד וכיבים בפה.

שימוש בחוסמי תעלת סידן בדרמטולוגיה
תופעת רינו (Raynaud Phenomenon) ומחלת רינו
בשני המצבים האלה מבחינים בהתקפי כיווץ של העורקיקים ההיקפים כגון באצבעות ובכפות הידיים והרגליים ועוד. ההתקפים מלווים בכאב מקומי. העור נראה בהתחלה חיוור ולקראת סוף ההתקף רואים אודם ו/או כחלון - במחלת רינו אין מחלה נלווית. בתסמונת רינו קיימת לרוב מחלה אוטואימונית כגון סקלרודרמה. נטילת ניפדיפין - אחד מחוסמי תעלת הסידן (בארץ: Osmo-Adalat ,Pressolat ,Nifedipine-Teva XL) מביאה להפחתת משך ההתקף והורדת עצמתו. בהתקף חד ניתן לטפל בכדורים הרגילים. ניתן גם להשתמש בכדורים עם שחרור ממושך למניעה או הפחתת תכיפות ההתקפים. במחלת רינו התגובה יותר טובה בהשוואה לתופעת רינו, כנראה בגלל השינויים המבניים בדופן העורקיקים הנגרמים מפאת המחלה האוטואימונית שברקע.
נוסף על כללי הזהירות הנהוגים בכל תרופה (להוציא מחשבון התוויות נגד כגון רגישות יתר לתרופה, קיום מצבים ומחלות המוחמרים על ידי חוסמי תעלת הסידן, ואינטראקציות עם תרופות שהחולה צורך) יש לשים לב אם לא קיימת איסכמיה קבועה באותם חלקי גוף בהם מופיעה מחלת/תופעת רינו. במקרה כזה הטיפול בחוסמי תעלת סידן יכול להחמיר את האיסכמיה בגלל ירידת לחץ הדם הכללי.
יש לווסת את המינון על ידי עלייה הדרגתית ולסכם את יעילות התרופה רק לאחר שישה שבועות של שימוש לפחות.
חוסמי תעלת סידן נוספים לא נוסו באותו היקף כמו ניפדיפין או שלא הראו עדיפות ברורה. דילטיאזם (בארץ: Adizem ,Dilatam Levodex) לא נמצא יעיל.
כוויות קור (Pernio ,Chilblains)
ניפדיפין הוא חוסם תעלת הסידן היחיד שנוסה במצב הזה. התוצאות מעודדות. מתן כדורים עם פעולה ממושכת מביא להעלמת נגעים קיימים תוך ממוצע של שמונה ימים באצבעות ידיים ועד ל-23 ימים באצבעות הרגלים. אפשר להשתמש בתרופה גם למניעת נגעים חדשים.
עד כאן השימושים הידועים שתועדו בקבוצות גדולות או בניסויים מבוקרים. נוסף על כך קיימים שימושים שדווחו רק כמקרים בודדים, כקבוצות קטנות או ניסויים קליניים לא מבוקרים.
סדק כרוני בפי הטבעת (Anal Fissure)
במצב זה קיימת עווית (Spasm) של הסוגר הפנימי של פי הטבעת. הטיפול שאינו כירורגי מבוסס על מניעת עצירות, ריכוך הצואה ובנוסף הרפיית העווית בסוגר פי הטבעת. דבר זה ניתן להשגה על ידי שימוש בחוסמי תעלת הסידן, הן בצורת כדורים והן בצורת משחות מקומיות. הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול מקומי במשחה של חוסם תעלת סידן יחד עם מאלחש מקומי כגון משחת לידוקאין.
הטיפול מצליח באחוז משמעותי של החולים, ותופעות הלוואי הן כפי שתוארו לעיל. כמו בכל טיפול אחר חלק ניכר מהחולים שהבריאו סובלים מהישנויות.
ורפמיל (Verapress ,Veracor ,Ikapress ,Ikacor ,Apoacor) לקלואידים
כיוון שחוסמי תעלת סידן מדכאים פיברובלסטים (בנוסף לדיכוי שהוזכר של שריר לב ושריר חלק), נוצלה תכונה זו לטיפול בקלואידים וצלקות היפרטרופיות. ורפמיל אינו משפיע על קלואידים קיימים, אך כשמזריקים ורפמיל סביב החתכים הכירורגים של כריתת קלואידים מונעים את הישנות הקלואיד בכמחצית מהמקרים.
טיפול במשקעי סידן במחלת CREST
ארבעה חולים שנטלו דילטיאזם למשך חמש שנים חוו הפחתת או היעלמות משקעי הסידן המכאיבים הנצפים בתסמונת זו באצבעות הידיים.
שימושים ניסיוניים
בכל טראומה, כולל טרואמה כירורגית, קיימת עווית רפלקטורית מקומית של העורקיקים. על כן מנסים לשפר את שרידותם של מתלי עור או של רקמות לאחר ניתוחים מיקרו-וסקולריים על ידי מתן חוסמי תעלת סידן. אין עדיין סיכום לניסיונות אלה.
שימושים תיאורטיים
שחרור הגרגרים מתאי פיטום (Mast Cells) תלוי בכניסת יוני סידן ועל כן הגיוני לנסות מתן חוסמי תעלת סידן למניעת התופעות המערכתיות הנובעות משחרור גרגרים אלה. אלא שלא בטוח שחוסמי תעלת הסידן הקיימים כיום יתאימו לקולטנים שעל פני תאי הפייטום.LeftSide