דלקת מפרקים כתוצאה מטיפול כימותרפי

דלקת מפרקים כתוצאה מטיפול כימותרפי
פרופ‘ שאול סוקניק מחלקה לרפואה פנימית ד׳, מרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע


Chemotherapy related arthropathy
Kim MJJ Rheumatol 2006;33:1364-1368 

דלקת מפרקים יכולה להופיע כסימן מקדים של מחלה ממארת או בשלב מוקדם שלה, ולדמות לדלקת מפרקים שיגרונתית (rheumatoid arthritis) או למחלה דלקתית אחרת. מאידך, כאבי מפרקים יכולים להופיע כתוצאה מטיפול כימותרפי. בעבודה רטרוספקטיבית שהתבססה על גיליונות אשפוז, מעקב מרפאתי וריאיון טלפוני, מדווחים המחברים על המאפיינים השונים של התסמינים המפרקיים והמהלך הקליני של 18 חולים שסבלו ממחלה ממארת, וטופלו עם תרופות כימותרפיות שונות שגרמו לתסמינים המפרקיים.
המחקר כלל, כאמור, 18 חולים - 14 נשים ו־4 גברים. 4 מהם
סבלו מסרטן השד, 3 מסרטן קיבה מתקדם, 3 מסרטן ריאות, 2 מסרטן מעי גס, 2 מסרטן צוואר הרחם, אחד מלימפומה, אחד מגליובלסטומה ואחד מסרטן כיס השתן. התרופות העיקריות שניתנו היו: 5 Fluorouracil Cyclophosphamide ,Cusplatin.
כאבי המפרקים הופיעו בדרך כלל רק כעבור כחצי שנה לאחר תחילת הטיפול. בממוצע היו בבדיקה כ־8 מפרקים כואבים ורגישים, ונוקשות הבוקר הייתה תלונה נפוצה וקשה. חלק מהחולים פיתחו גורם ראומטואידי וחלק נוגדנים נגד הגרעין. כל החולים נזקקו לטיפול עם תרופות נגד דלקת מקבוצת ה־NSAIDS, וחלק אף לתרופות מקבוצת ה־DMARDS. 5 חולים שלא הגיבו לטיפולים אלו טופלו עם סטרואידים. 14 מתוך 15 החולים שנשארו במעקב (שלושה חולים אבדו למעקב) הראו שיפור ניכר במצבם לאחר מספר מועט של חודשי טיפול, ואצל 9 חולים נעלמו התסמינים כליל.
לסיכום, הפרוגנוזה של מקרים אלו היא בדרך כלל טובה. חשוב גם להוסיף כי לעתים טיפול כימותרפי אגרסיבי הניתן לחולים הסובלים מדלקת מפרקים שיגרונתית עוד לפני שחלו במחלה הממארת מביא לידי רמיסיה מלאה של המחלה, וזו נמשכת כל זמן שהטיפול ממשיך. כלומר הטיפול הכימותרפי יכול לגרום לתסמינים ואפילו למחלת מפרקים מחד, ומאידך הוא עשוי להביא להפוגה במחלה המפרקים שממנה סבלו החולים עוד לפני שהתגלתה המחלה הממארת.

שאול סוקניקLeftSide