הכינוס הבין-לאומי לניתוחי רפרקציה, קטרקט, קרנית ואוקולופלסטיקה, ירושלים, יולי - 2007 פרק ב: הרצאות בקרנית

הכינוס הבין-לאומי לניתוחי רפרקציה, קטרקט, קרנית ואוקולופלסטיקה, ירושלים, יולי - 2007 פרק ב: הרצאות בקרנית
פרופ' אבי סלומון יחידת הקרנית, מחלקת עיניים, ביה”ח הדסה עין כרם, ירושלים


כינוס ירושלים 2007 נערך מ-25 עד 28 ביולי במלון ענבל בירושלים, בארגונה של רשת "עיניים". זה הכינוס הבין-לאומי השלישי שרשת זו מארגנת, וקדמו לו שני כינוסים בשנים 2003 ו-2005 שנערכו בים המלח. כינוס זה עסק בניתוחי תשבורת, קרנית, קטרקט ואוקולופלסטיקה, ומשך אליו מספר רב של מומחים בעלי שם מכל העולם. הכינוס כלל קורסים ומעבדות שבהם הודגמו ונלמדו שיטות ניתוחיות שונות, ניתוחים בשידור חי שהועברו ממספר מוקדים בארץ, וכן ישיבות מדעיות שבהן הוצגו מספר רב של סקירות ועבודות מדעיות מקוריות.
בתחום הקרנית נערכו שתי ישיבות במהלך היום השלישי של הכינוס, שהציגו סקירות בצד עבודות מדעיות מקוריות. הנושאים שהוצגו היו מגוונים, וכללו עבודות מתחום ניתוחי משטח העין, זיהומים של הקרנית, סיבוכים מאוחרים של השתלות קרנית והשתלות קרנית למלאריות.
הישיבה הראשונה עסקה במחלות משטח העין ובזיהומים. את הישיבה פתח כותב הרשימה הזו, שהציג את השימושים הקליניים בממברנה האמניוטית לניתוחי שחזור משטח העין. לאחר מכן הוצגו מספר עבודות על שיטות ניתוחיות שונות של פטיריגיום. ד"ר קנדלמן מברזיל הציג את השימוש בממברנה האמניוטית בניתוחי פטיריגיום ובדבק פיברין במקום בתפרים. בהמשך הציגה ד"ר צומי מהמרכז הרפואי סורוקה סדרה של 31 עיניים עם פטיריגיום שבהן בוצעה הפרדת ראש הפטיריגיום מהקרנית בעזרת אתנול בריכוז 20%. ד"ר היימס הציג מקרים של איסכמיה של שתלי לחמית בניתוחי פטיריגיום שקובעו בעזרת דבק פיברין.
ד"ר ארנברג מהמרכז הרפואי רבין הציגה סדרה של 4 חולי טראכומה שפיתחו פרפורציה גדולה של הקרנית ושטופלו בהצלחה בהשתלה של רקמת לימבוס אלוגנית. ד"ר מלר מביה"ח קפלן הציג סדרה של מקרים עם תסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית, שבהם טופוגרפיית הקרנית מזכירה מבנה דמוי קרטוקונוס. ד"ר צדוק מביה"ח אסף הרופא הציג תוצאות מבטיחות בשימוש מקומי במשחת טאקרולימוס, חומר
אנטי-דלקתי שמנגנון פעולתו דומה לזה של ציקלוספורין A, בטיפול בדלקות אלרגיות קשות של הלחמית.
בחלק השני של הישיבה הוצגו מספר עבודות על זיהומים.
ד"ר קראץ מסורוקה מצא זיהום חיידקי ב-63% וזיהום פטרייתי ב-3.3% מהדגימות של תמיסות מתוך מכלי עדשות מגע בנבדקים בריאים. פסאודומונס היה החיידק השכיח ביותר, וברבע מהדגימות נמצא יותר מחיידק אחד. ד"ר ברקת מתל השומר מצאה שפלורוקוינולונים דור רביעי (מוקסיפלוקסאצין וגאטיפלוקסאצין) עיכבו את זמן ההחלמה של אפיתל הקרנית לאחר ארוזיה בארנבת, אך עיכוב זה לא נמצא משמעותי. בבדיקה רטרוספקטיבית של מספר מאות כיבים בקרנית מצא
ד"ר קליין ממרכז רפואי תל אביב שרק ב-58.2% נמצאו תרביות חיוביות. החיידק הנפוץ ביותר היה סטאפ אפידרמידיס ואחריו פסאודומונס. גורמי הסיכון השכיחים לכיבים בקרנית כללו ניתוח עיניים קודם ופתולוגיה של משטח הקרנית, כשבחולים מתחת לגיל 40 היה השימוש בעדשות מגע גורם הסיכון המוביל.
את הישיבה חתמו שתי עבודות מהדסה שהתמקדו בסיבוכים מאוחרים של השתלות קרנית. ד"ר כהן ממרכז רפואי הדסה עין כרם הציג סדרה של מקרים שבהם נגרמה פתיחה חבלתית של פצע שתל הקרנית שאירעו בין שבועיים ל-16 שנים לאחר השתלת קרנית. במרביתם היה אובדן של העדשה והזגוגית ונצפתה ירידה משמעותית בחדות הראייה לאחר מעקב ארוך טווח. ד"ר אורוקוב ממרכז רפואי הדסה עין כרם הציג את השכיחות ואת גורמי הסיכון של לחץ תוך עיני מוגבר לאחר השתלת קרנית, ומצא שכמחצית ממושתלי הקרנית סובלים מתקופה אחת לפחות של יתר לחץ תוך עיני. גורמי הסיכון הראשיים הם גלאוקומה בעבר וניתוח משולב הכולל נוסף על ההשתלה פרוצדורה נוספת.
הישיבה השנייה בנושאי קרנית התמקדה בשיטות חדשות של השתלת קרנית. הנושא המרכזי היה השתלות קרנית למלאריות. את הישיבה פתחו שתי סקירות של ד"ר רוטמן מקנדה וד"ר קנדלמן מברזיל שתיארו את ניסיונם בהשתלות של האנדותל (DSAEK). ד"ר ורסאנו מהמרכז הרפואי תל אביב הציג את ניסיונו בסדרה של 16 השתלות כאלה, שבהן נצפתה הצמדה טובה של שתל האנדותל לקרנית החולה ב-92.3%. ב-71.4% הייתה הצמדה טובה כבר בניסיון הראשון. ד"ר קייזרמן הציג השוואה רטרוספקטיבית של 15 חולים שעברו השתלה למלארית קדמית (DALK) מול 20 חולים שעברו השתלת קרנית מלאה לקרטוקונוס, ומצא שחדות הראייה ושיעור הסיבוכים היו זהים בשתי השיטות, אך היו יותר עיוותים מסדר גבוה בחולים שעברו את ההשתלה הלמלארית הקדמית.
שתי עבודות הציגו את השימוש ב-IntraLase בסוגים שונים של השתלות קרנית. ד"ר גרופנמאכר מברזיל הציג את השימוש באינטראלייז בהשתלות קרנית למלאריות קדמיות ואחוריות, וד"ר רוטמן מקנדה הציג את השימוש בטכנולוגיה זו בהשתלת קרנית מלאה.
ד"ר דאוסון מארה"ב הציג שורה של ממצאים היסטולוגיים במודל חיה תוך שימוש בחומרי צבע המדגימים את החיות של התאים (Vital Stains), המדגימים את הנזק הנרחב הנגרם לתאי האנדותל בזמן אחיזת שתל האנדותל הלמלארי על ידי מכשירים שונים במהלך ניתוח DSAEK.
ככלל, הצטיין הכינוס ברמה גבוהה מאוד של ארגון, שבאה לביטוי בין השאר בהפעלת רשת מחשבים להטענה ולהקרנה של המצגות במספר אולמות במקביל, ובהעברת ניתוחים בשידור חי ממספר מוקדים בארץ. הרמה המדעית של הכינוס הייתה גבוהה, והוצגו מגוון רב של עבודות על ידי רופאי עיניים מובילים מן העולם ומן הארץ, תוך שימת דגש על השיטות הניתוחיות החדישות ביותר בתחומים השונים של המקטע הקדמי. היה זה, ללא ספק, הכינוס הבין-לאומי הגדול ביותר שהתקיים בארץ בשנים האחרונות ברפואת עיניים.


LeftSide