סרטי ניתוחים

סרטי ניתוחים
פרופ' אבי סלומון יחידת הקרנית, מחלקת עיניים, ביה”ח הדסה עין כרם, ירושלים


המדור בגיליון זה מוקדש לניתוחי עדשה. בתקליטור המצורף לגיליון תמצאו 3 ניתוחים בשלושה סרטונים. הניתוחים הראשון והשני הם של פרופ\ טובה ליפשיץ והניתוח השלישי של ד"ר אריה מרקוביץ.
בסרטון הראשון מציגה פרופ\ ליפשיץ שאיבת עדשה בסובלוקסציה והשתלה של עדשת Artisan ובסרטון השני ניתוח קטרקט בעין נאנופתלמית. בסרטון השלישי מציג ד"ר מרקוביץ פאקואמולסיפיקציה מחוץ לקופסית.

סרטון 1: שאיבת עדשה בסובלוקסציה והשתלה של עדשת Artisan

המנתחת: פרופ\ טובה ליפשיץ, מנהלת מחלקת עיניים, מרכז רפואי סורוקה, באר שבע
תינוק בן שנתיים אובחן כסובל מסובלוקסציה של העדשה בשתי העיניים על רקע לא ידוע. הוא עבר בשתי עיניו ניתוחים לשאיבת העדשה, ויטרקטומיה קדמית והשתלת עדשת ארטיזן פדיאטרית בלשכה הקדמית. הניתוח המוצג בתקליטור הוא של העין השמאלית, לאחר שבמועד מוקדם יותר בוצע ניתוח דומה בעין ימין. הרפרקציה הציקלופלגית בעין שמאל לפני הניתוח הייתה +20.25 -6.25 X 160°, עם אורך צירי של העין של 22.4 מ"מ, וערכי קרטומטריה של 45.00 ו-43.25 דיופטר. בניתוח תוכננה השתלת עדשת Artisan לילדים בגודל של 4.4 X 6.5 מ"מ ובעלת כוח של 16.5 דיופטר כדי לכוון לרפרקציה של +1.80 דיופטר לאחר הניתוח.
בניתוח בוצעה תעלה סקלרלית, ותחת הילון-5 בוצעה קפסולורקסיס מעל העדשה הנמצאת בסובלוקסציה, הידרודיסקציה, שאיבת חומר העדשה מתוך הקופסית ואחר כך הוצאת הקופסית. בוצעה ויטרקטומיה קדמית, והוזרק מיוקול עד לכיווץ האישון. הושתלה עדשת ארטיזן פדיאטרית תחת ביולון, בוצעה אנקלבציה, ובוצע חיתוך היקפי של הקשתית (PI). הביולון נשאב והפצע הניתוחי נתפר.
חודש לאחר הניתוח העין שקטה, העדשה במנח אופקי טוב עם אנקלבציה טובה, והקרקעית תקינה. הרפרקציה בעין זו הייתה -0.25 -1.25 X 30.
השתלת עדשת ארטיזן בילדים עם סובלוקסציה של העדשה היא פרוצדורה יעילה ובטוחה.
השתלת עדשת ארטיזן באפקיה ללא תמיכה קפסולרית היא אופציה מצוינת מבין שלל האפשרויות הניתוחיות הקיימות.

סרטון 2: ניתוח קטרקט בעין נאנופתלמית
המנתחת: פרופ\ טובה ליפשיץ, מנהלת מחלקת עיניים, מרכז רפואי סורוקה, באר שבע
המנותח הוא בן 39 עם נאנופתלמוס דו-צדי (אורך צירי של העין - 17.6 מ"מ), עם גלאוקומה כרונית של זווית סגורה. בעין ימין הוא סבל מגלאוקומה סופנית עם ראיית תנועות ידיים, ובעין שמאל קיים שדה ראייה טובולארי עם קיעור של 0.9 בעצב הראייה. בשנת 1982 עבר LPI בשתי העיניים. הלחץ התוך עיני הוא
15-12 בשתי העיניים, מאוזן עם פילוקרפין, קסלטן ודיאמוקס. בעין שמאל, עינו היחידה, החלה ירידה הדרגתית בראייה. נצפה ירוד נוקלארי מתקדם, לשכה רדודה, זווית צרה, אישון לא סדיר וצר עם הידוקים אחוריים של 360°.
לפי נוסחת SRK-T תוכננה עדשה של +40 דיופטר.
בניתוח בוצעה הזרקה של צבע ניגוד להדגמת הקופסית, הפרדה של ההידוקים האחוריים ופתיחת האישון, קפסולורקסיס, Chopping של הגרעין והשתלת עדשה בקופסית.
בניתוח לא היו סיבוכים. לאחר הניתוח הלחץ התוך עיני היה 15 מ"מ עם לשכה בינונית, והראייה הטובה ביותר לאחר תיקון הייתה 6/12 עם רפרקציה של +0.8 - 1.75 X 81.
האתגרים בניתוח זה כוללים לשכה קדמית רדודה, נזק אפשרי לאנדותל הקרנית, אישון צר על רקע טיפול ממושך בפילורקפין והידוקים אחוריים. אתגר נוסף הוא חישוב נכון של כוח העדשה המושתלת, ויש צורך ב-IOL Master מדויק יותר שבו אין מגע בעין בזמן המדידה.

סרטון 3: פאקואמולסיפיקציה מחוץ לקופסית
המנתח: ד"ר אריה מרקוביץ, מנהל שירות הקרנית, מרכז רפואי קפלן, רחובות
הסרט מדגים פאקואמולסיפיקציה של גרעין העדשה מעל הקופסית, במישור הקשתית. לאחר שהגרעין מוצא בשלמותו מחוץ לקופסית בהידרודיסקציה, הוא מפורק כגוש אחד. שיטה זו מתאימה במיוחד לגרעינים רכים, לעיניים עם קוצר ראייה גבוה או עיניים לאחר ויטרקטומיה שבהן הלשכה עמוקה מאוד או כאשר קיימת חולשה של הזונולות.
יתרונותיה של שיטה זו הם שפירוק הגרעין מתבצע רחוק מהקופסית האחורית, וכך נמנע הצורך בשבירת גרעינים רכים.
החסרונות בשיטה זו הם הצורך בקפסולורקסיס גדול והסיכון לאנדותל הקרנית, לכן יש צורך להשתמש בחומרים ויסקואלסטיים הנדבקים לאנדותל.

 

 

 LeftSide