איבופרופן ופרצטמול לשיכוך כאב בעת הפסקת היריון תרופתית: מחקר אקראי מבוקר וכפול-סמיות

איבופרופן ופרצטמול לשיכוך כאב בעת הפסקת היריון תרופתית: מחקר אקראי מבוקר וכפול-סמיות
פרופ‘ דניאל זיידמן יו“ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית, מנהל יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות, מרכז רפואי שיבא, תל השומר ואוניברסיטת תל אביב


Ibuprofen and Paracetamol for Pain Relief During Medical Abortion: A Double-Blind Randomized Controlled Study
Livshitz A, Machtinger R, Ben David L, et al.
Fertility and Sterility 2008 Mar 20


מטרה

לקבוע את היעילות של תרופות לא סטרואידליות נוגדות דלקת (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs - NSAIDs) בהשוואה לפרצטמול לשיכוך כאב בעת הפסקת היריון תרופתית עם 600 מ“ג מיפפריסטון (מפיג‘ין) וכעבור 48 שעות 400 מק“ג מיזופרוסטול (ציטוטק), ולהעריך אם תרופות מסוג NSAIDs מפריעות לפעולה של מיזופרוסטול.


שיטות

המחקר היה אקראי מבוקר וכפול-סמיות. מאה עשרים נשים שעברו הפסקת היריון יזומה עד שבוע 7 להיריון קיבלו באופן אקראי טבליות בעלות מראה זהה של איבופרופן (אדקס) או של פרצטמול (אקמול), כאשר נזקקו לשיכוך כאבים. המטופלות השלימו שאלון ביחס לתופעות לוואי ושיעור כאב, והתבקשו לחזור לבדיקת אולטרה-סאונד 14-10 יום לאחר הפסקת ההיריון התרופתית.


תוצאות

נמצא כי איבופרופן היה באופן מובהק סטטיסטית יעיל יותר בשיכוך כאבים לאחר הפסקת היריון תרופתית בהשוואה לפרצטמול. לא היו הבדלים בשיעורי הכישלון של הפסקת ההיריון התרופתית, ושיעור ההתערבות הניתוחית לריקון הרחם היה מעט גבוה יותר בקבוצת הנשים שקיבלה פרצטמול (16.3% לעומת 8.5%).
מסקנות
נמצא כי איבופרופן יעיל יותר מפרצטמול לשיכוך כאבים בעת הפסקת היריון תרופתית. היסטוריה של הפסקת היריון יזומה, ניתוחית או תרופתית, הייתה גורם מנבא לעוצמת כאב גבוהה. למרות הפעילות נוגדת הפרוסטגלנדינים של איבופרופן נמצא כי מתן תרופה NSAIDs זו אינה מפריעה ליעילות הפעולה של מיזופרוסטול.

דיון

הפסקת היריון תרופתית על ידי מתן של מיפפריסטון (מפיג‘ין) ומיזופרוסטול (ציטוטק) היא כיום אלטרנטיבה יעילה ובטוחה לביצוע ריקון כירורגי של הרחם. השימוש בתרופות לביצוע הפסקת היריון יזומה נמצא בעלייה מתמדת בעולם ובישראל. מאז רישום התרופה בספטמבר 1999 ועד סוף 2006 עברו את הטיפול בישראל 24,897 נשים. בשנת 2006 לבדה בוצעו 4,533 הפסקות היריון באמצעות מפיג‘ין, פי שניים לעומת שנת 2000. שתי חמישיות (41%) מכלל הפסקות ההיריון עד השבוע ה-7 (כולל) נעשו בישראל באמצעות מפיג’ין בשנת 2006, לעומת 24% בשנת 2000 ו-33% בשנת 2003 (דו“ח הפסקות היריון על פי חוק
2006-1990, משרד הבריאות, 2007).
כאב הוא תופעת הלוואי הנפוצה ביותר במהלך הפסקת היריון תרופתית. הכאב נובע בעיקר מהתכווצות שריר הרחם בתגובה לנטילת הפרוסטגלנדין ציטוטק. אחת מכל חמש נשים שעוברות הפסקת היריון עם מפיג’ין וציטוטק מתלוננות על כאב עז. מרבית הנשים שעוברות את הטיפול יבקשו להסתייע במשככי כאב. עד כה היה מקובל להימנע משימוש בתרופות משככות כאב לא סטרואידליות נוגדות דלקת (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs - NSAIDs), שהשימוש בהן מקובל בעת הווסת, בשל החשש שהן עלולות לפגוע בהצלחת התרוקנות הרחם עקב עיכוב הפרוסטגלנדינים שאחראים להתכווצות שריר הרחם. אולם, פרסום של האקדמיה האמריקאית למיילדות וגינקולוגיה (ACOG), ביחס לטיפול התרופתי לשם הפסקת היריון מציין שאף שידוע כי NSAIDs מעכבים את הייצור (סינתזה) של פרוסטגלנדינים חדשים, הם לא חוסמים את הקולטנים לפרוסטגלנדינים, ועל כן צפוי שתכשירים אלה לא יעכבו את הפעילות של פרוסטגלנדינים שניתנים לשם הפסקת היריון (2005;106:871-872 Obstet Gynecol).
עד כה פורסמו מעט מאוד מחקרים שבדקו מהי השיטה הטובה ביותר לשיכוך כאבים בנשים שעוברות הפסקת היריון תרופתית עם שילוב של מפיג‘ין וציטוטק.
במחקר החדש נבדקה לראשונה באופן אקראי, פרוספקטיבי וכפול-סמיות היעילות לשיכוך כאבים של איבופרופן לעומת פרצטמול. נמצא כי מרבית הנשים שהשתתפו במחקר דיווחו על כאבי בטן חזקים לאחר נטילת טבליות הציטוטק. תוצאות המחקר הראו כי איבופרופן יעיל מאוד בשיכוך הכאבים. יתרה מזאת, איבופרופן היה יעיל יותר באופן מובהק בשיכוך כאבים בהשוואה לעומת פרצטמול (גרף 1). כמו כן, לאחר נטילת איבופרופן פחות מטופלות נזקקו לסוג נוסף של משככי כאב (אופטלגין), ואף אחת מהמטופלות לא נזקקה לאופיאטים.
ממצא חשוב במחקר החדש הוא שנטילת NSAIDs לא השפיעה לרעה על הפעילות של ציטוטק. כמו כן, הצורך בהתערבות ניתוחית לריקון הרחם היה נמוך יותר בקרב הנשים שנטלו איבופרופן, אם כי ההבדל מול פרצטמול לא הגיע לרמה בעלת מובהקות סטטיסטית. הממצא הוא בעל חשיבות קלינית מאחר שהוא מוכיח שאין צורך להימנע, כפי שמקובל כיום בישראל, ממתן NSAIDs יעילים בעת מתן ציטוטק לשם הפסקת היריון תרופתית.LeftSide